Aydıncık'ta Akkuyu olta balıkçılığı yarışması düzenlendi

Mersin'in Aydıncı ilçesinde Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından "Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması" düzenlendi.

Aydıncık'ta Akkuyu olta balıkçılığı yarışması düzenlendi
14 Nisan 2014 Pazartesi 14:03

Mersin'in Aydıncı ilçesinde Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından "Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması" düzenlendi.
Bu yıl 2’ncisi düzenlenen yarışmada dereceye giren ilk 3 kişi Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen "Rusya Balık Tutma Şampiyonası"na katılmaya hak kazandı.
Aydıncık limanında düzenlenen balık tutma yarışmasında 37 amatör olta balıkçısı, dereceye girmek için sabah saat 05.00 itibari ile tekne ile denize açılıp, oltalarını sallayarak "vira Bismillah" dedi. Çekişmeye sahne olan yarışmada 4 kilo 660 gram balık tutan Saadettin Kahveci birinciliği elde etti. 3 kilo 535 gram balık tutan Alpay Kalan ikinci sırayı alırken, 3 kilo 400 gramla Salih Karaca üçüncü sıranın sahibi oldu. Birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye çeyrek altının hediye edildiği yarışmada, dereceye giren üç kişi Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen "Rusya Balık Tutma Şampiyonası"na katılmaya hak kazandı. Yarışmayı 4, 5 ve 6. Sırada tamamlayan katılımcılara ise birer olta takımı armağan edildi. Öte yandan yarışmada ikinci olan Alpay Kalan geçen sene düzenlenen yarışmada dereceye girerek, “Rusya Balık Tutma Şampiyonası”na katıldığı için yarışma kuralları gereği Rusya'ya gidemeyecek. Alpay Kalan'ın yerine yarışmanın 4’üncüsü Lütfi Buldurluoğlu Rusya biletinin sahibi oldu.
Bölge halkının da yoğun katılımıyla festival tadında geçen yarışmanın sonunda, mangallar yandı, yaklaşık 300 adet sardalye ızgarada pişirilerek, vatandaşlara ikram edildi.
Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel balık tutma yarışmasının dünyada Rosatom tarafından yapılan ve çalışır halde olan nükleer santrallerin olduğu bölgelerin hepsinde düzenlendiğini hatırlattı. Yarışmanın finalinin Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlendiği bilgisini veren Üzel, "Akkuyu Balık Tutma Yarışması"nda dereceye giren ilk üç kişinin de "Rusya Balık Tutma Şampiyonası"na katılmaya hak kazandığını kaydetti.
Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan ise burada anlatılmak istenilenin nükleer santralle birlikte tüm canlıların yaşamını sürdüreceği ve turizminde beraber yürüyeceği olduğunu kaydetti. Bunun örneklerinin Fransa başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde olduğunu anlatan Aktan şöyle devam etti: "İnşallah nükleer santralle birlikte bölgemiz kalkınacak. Önümüzdeki yıllarda bu yarışmanın Mersin’in diğer ilçelerinin de katılımıyla daha geniş kitleye hitap eden, bir festivale dönüşmesini istiyoruz."
CİHAN

Aydıncık'ta Akkuyu olta balıkçılığı yarışması düzenlendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×