'Astım hastaları stres ve yoğun parfüm kokusundan uzak dursun'

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Fidan, astım hastalarının sigara dumanı, stres ve yoğun parfüm kokusundan kaçınmalarını söyledi.7 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla...

'Astım hastaları stres ve yoğun parfüm kokusundan uzak dursun'
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:43

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Fidan, astım hastalarının sigara dumanı, stres ve yoğun parfüm kokusundan kaçınmalarını söyledi.

7 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan Prof. Dr. Fatma Fidan, astımın hava yollarının daralmasıyla kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen bir hastalık olmakla beraber doğru tedavi ile kontrol altına alınabileceğini kaydetti. Astım hastalarının günlük yaşamlarında hastalığın bir engel haline gelmemesi için her şeyden önce yapmaları gereken tetikleyici faktörlerden uzak durmaklarını tavsiye eden Fidan, "Soğuk algınlığı, grip gibi hastalık dönemleri ya da tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçlar astımın kişinin hayatına etki etme noktasında şiddetini artırmaktadır. Hava kirliliğinin yoğun olması ve çok soğuk, kuru havalarda yine astım hastalarının şikayetleri artmaktadır." dedi. Astım hastaları tetikleyicilerden uzak durarak günlük yaşamlarını kolaylaştırabileceğini aktaran Fidan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Enfeksiyon sebebiyle oluşabilecek hastalıkları önlemek için, sık sık ellerinizi yıkayın. Hava kirliliği seviyesinin yüksek olduğu kapalı alanlarda mümkün olduğunca bulunmayın. Havanın soğuk ve kuru olduğu kış günlerinde, bir atkı ile ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Çamaşır suyu ve diğer güçlü temizlik malzemelerini kullanmaktan kaçının. Eğer alerjik tetikleyiciler varsa, alerjenlerden uzak durun. Toz akarlarına karşı önlem olarak yatak odanızda halı bulundurmayın."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×