Anavarza ziyaretçilerini bekliyor

UNESCO tarafından ‘Geçici Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Adana’nın Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor.Adana Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, Dilekkaya köyündeki Anavarza’nın Çukurova...

Anavarza ziyaretçilerini bekliyor
20 Temmuz 2014 Pazar 14:33

UNESCO tarafından ‘Geçici Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Adana’nın Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor.

Adana Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, Dilekkaya köyündeki Anavarza’nın Çukurova yöresinin tam ortasında, Anavarza Dağı'nın batı yakasında kurulmuş tarihi bir kent olduğunu söyledi. Kilikya bölgesinin en önemli merkezlerinden olan Anavarza Antik Kenti’nin, 'Geçici Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildiğini belirten Akdağ, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserlerin gün ışığına çıkartılacak olmasıyla Kilikya Bölgesi’ndeki turizmin canlanacağını ifade etti.

Uçsuz bucaksız kilometrelerce tarihin yerde yattığını anlatan İsa Akdağ, "Anavarza dünyadaki diğer antik kentlerden farklı bir değer taşır. Sütunlar yerde yatıyor dikilmeyi ve yolu adımlayacak olan misafirlerini, heyecanla bekler gibi yere kapanmış dua ediyor. Ayrıca pişmiş tuğlalardan yapılmış, şehir hamamı öylesine duruyor, bir zamanlar krallara ve bu gizemli kente su taşıyan kemerler de tarihin aktığı gibi, bu kemerler ile suyun sızdığı yerlerde oluşan sarkıt ve dikitler doğa harikası gibi duruyor. Uzadıkça uzayan sütunlu cadde, agorala, keşfedilmeyi bekleyen akropol, Meryem ana kilisesi ve kayalara oyulmuş nekropol, dünya da eşi benzeri olmayan 400 metle büyüklüğündeki Hipodrum, derin uykudaymış gibi uyandırılmayı bekliyor." dedi.

Akdağ, Anavarza’nın bulunduğu Dilekkaya’daki vatandaşların şehrin taş ve sütunlarından örülmüş evlerde tarihle iç içe yaşadıklarını vurgulayarak, "Köyün tam ortasındaki bir evde ise Anavarza müzesi yazan küçük bir tabela görülüyor. Burada kralın kızı olduğu ve bir havuz içerisinde mozaik yer alıyor. Müze evde sütunlar, yazılı kayalar, lahitler ve balık mozaiği de yer alıyor." diye konuştu.

Akdağ, dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Anavarza’nın tur programlarına dahil edilmesi gerektiğini belirterek, Kilikya’nın başlı başına bir destinasyon olduğunu vurguladı. Akdağ, bölgede en az 2 gece konaklama yapıldığında, dünyada eşi benzeri olmayan ‘adam kayalar, cennet cehennem ve ölümsüzlük şehri Misis, Yılankale ve Anavarza’ gibi farklı bir destinasyon gerçekleştirmiş olacaklarını sözlerine ekledi. CİHAN

Anavarza ziyaretçilerini bekliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×