Adanalı çiçekçiler Sevgililer Günü'nü bekliyor

Adana Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde vatandaşları ‘sevgi çiçeğinizi unutmayınız’ diyerek sevdiklerine çiçek götürmeye çağırdı.

Adanalı çiçekçiler Sevgililer Günü'nü bekliyor
11 Şubat 2014 Salı 17:38

Adana Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde vatandaşları ‘sevgi çiçeğinizi unutmayınız’ diyerek sevdiklerine çiçek götürmeye çağırdı.

14 Şubat yaklaşırken, Adana’da bulunan çiçekçi esnafını da ayrı bir heyecanın sardı. Tezgâhlarına en güzel çiçekleri yerleştirdiklerini belirten Oda Başkanı Süleyman Oğuz, Sevgililer Günü’nde Adana’da en az 500 bin dal kırmızı gül, karanfil ile orkide, lale, kazablanka, gerbera (büyük papatya), kır çiçekleri ve kasımpatı gibi çeşitli tür çiçek satışı beklediklerini söyledi.

Kış şartlarının ılıman geçmesinin çiçek üretimine olumlu yansıdığını, özellikle gül üretiminin üst seviyede seyrettiğine dikkat çeken Başkan Oğuz, “Hediyenin büyüğü, küçüğü olmaz. Ama Sevgililer Günü’nde en fazla talep, sevginin sembolü olan kırmızı güldür. Gül, en çok satılanlar arasında yer alıyor. Bu yıl kırmızı gül ve karanfil konusunda sıkıntı yaşanmayacak. Sevgililer, sevdiklerine rahatça çiçek alsın. Fiyatlarımız da geçen yıldan farklı olmayacak. Esnafımızda, her bütçeye uygun çiçeklerimiz vardır. Fiyatlar, çiçeğin kalitesine göre 5 – 7 - 10 lira arasında olacak.” dedi.

Oda Başkanı Süleyman Oğuz, Adanalıların özel günler hariç çiçek alma alışkanlığının olmadığını, şehirde kayıtlı 300 çiçekçi esnafının da ekonomik sıkıntıları nedeniyle ayakta kalmakta zorlandığını ifade etti. Oğuz, “Ülkemizde kişi başı yıllık çiçek gideri 90 cent bile değilken, Avrupa’da bu rakam 100 doları buluyor. Bizim ülkemiz insanının çiçek kültürü çok zayıf. Avrupalı, işine, evine giderken mutlak çiçekle gidiyor, güne iyi başlıyor. Bizim, Osmanlı Dönemi’nde Lale Devri vardı. Çiçek kültürümüz o zaman daha güçlüydü. Bugün Hollanda dünyaya lale satarak para kazanıyor. “ diye konuştu.

Korsan çiçekçilerden sıkıntılı olduklarını belirten Süleyman Oğuz şunları söyledi: “Biz, her şeye rağmen, zararımızın en aza indirilmesi için, merdiven altı tabir ettiğimiz korsan satıcıların önlenmesini istiyoruz. Vatandaşlarımız da, lütfen dışarıdan korsan satıcılardan, bayat güller almasın, mahcup olurlar. Sevgililerini sevindirmek isteyen herkesin bütçesine uygun bir çiçek esnafımızda mutlaka vardır. İnterflora üyesi, kayıtlı tüm esnafımızın dükkânının camında, koşan adam amblemi vardır. Bu amblemi gördüğünüz çiçekçilerden garantili olarak çiçek alabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan çiçek satışlarına da aldanmayın. Çiçeği, çiçekçiden, görerek alın.”
CİHAN

Adanalı çiçekçiler Sevgililer Günü'nü bekliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×