Türkiye-Katar İş Forumu

- Başbakan Davutoğlu: (1) - "Katar neye ihtiyaç hissediyorsa Türkiye'de var, Türkiye neye ihtiyaç hissediyorsa, Katar'da var. Biz enerji tüketen bir ülkeyiz, Katar'da var. Katar tarım potansiyeli itibarıyla dış alıma, ithalata ihtiyaç hissediyor, o da Türkiye'de var. Türkiye'nin büyük pazarı var, Katar'ın yoğun, gittikçe zenginleşen sermayesi ve bu anlamda finansal tecrübesi var. Bunları yan yana getirmek durumundayız"

Türkiye-Katar İş Forumu
28 Nisan 2016 Perşembe 16:01

DOHA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Katar neye ihtiyaç hissediyorsa Türkiye'de var, Türkiye neye ihtiyaç hissediyorsa, Katar'da var. Biz enerji tüketen bir ülkeyiz, Katar'da var. Katar tarım potansiyeli itibarıyla dış alıma, ithalata ihtiyaç hissediyor, o da Türkiye'de var. Türkiye'nin büyük pazarı var, Katar'ın yoğun, gittikçe zenginleşen sermayesi ve bu anlamda finansal tecrübesi var. Bunları yan yana getirmek durumundayız." dedi.

Davutoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Marriott Otel'de düzenlenen Türkiye-Katar İş Forumu'na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, "Ülkeler vardır, ikili ilişkileri rutindir ve dönemsel olarak karşılıklı ziyaretlerle statik bir hal kazanmıştır. Ülkeler vardır, ikili ilişkileri belli gerilimler, iniş çıkışlar yaşar. Çok nadir ülkeler arasında ikili ilişkiler her zaman sıcak, her zaman dinamik ve her zaman vizyon odaklı olmuştur. Türkiye ve Katar, bu iki nadir ülkeler arasındadır." ifadesini kullandı.

Türkiye-Katar ilişkilerinin son 10-12 yılda "olağanüstü" olduğunu belirten Davutoğlu, "Ben 2005 yılında bu güzel ülkeye o zamanki Başbakanımız, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı olarak geldiğimde ilişkiler yeni yeni tohumlanıyordu. Şimdi başbakan olarak bu dost ülkeyi ilk defa ziyaret etmenin mutluluğunu yaşıyorum." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı olarak Katar'a 15 kez geldiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, ziyaretlerinde sadece kardeşlik ve samimiyet gördüğünü bildirdi.

Bu ziyaretinde çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, iki ülke iş adamlarının bürokratik hiçbir engelle karşılaşmayacaklarını vurgulayan Davutoğlu, Katarlı iş adamlarının Türkiye'de Türk iş adamları gibi, Türk iş adamlarının da Katar'da Katarlı iş adamları gibi kolaylıkla hareket edeceklerini kaydetti.

Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için güçlü bir siyasi irade bulunduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, iş adamlarına, Türk-Katar ilişkilerinin ekonomik olarak en üst seviyeye çıkarmanın ellerinde olduğunu anlattı.

Davutoğlu, iş adamlarına, "Bizim size vereceğimiz en büyük katkı, ortak vizyonumuzu sizlerle paylaşmaktır" diyerek, bu ortak vizyondan bazılarını üç ayrı kademede anlatmak istediğini belirtti.

- "Ticaret hacmi son 5 yılda 3 kat arttı"

Bunlardan birinin Türkiye-Katar ilişkileri, ikincisinin Türkiye-Körfez ilişkileri, üçüncüsünün de diğer bölgelerde yürütülebilecek ortak faaliyetler olduğunu açıklayan Davutoğlu, "İkili ilişkiler bağlamında ele aldığımızda, Türkiye-Katar ilişkilerinin ticari hacminin 1,3 milyar dolara çıkıp son 5 yılda 3 misli artması güzeldir ama kesinlikle yeterli değildir. Bu ticaret hacmimizi en kısa sürede önce 3 milyara, sonra da 5 milyara çıkarmalıyız" dedi.

Türkiye ile Katar ilişkilerinin ekonomik anlamda en önemli özelliğini "birbirini tamamlayıcı mahiyette ekonomiler olması" olarak değerlendiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Katar neye ihtiyaç hissediyorsa Türkiye'de var, Türkiye neye ihtiyaç hissediyorsa, Katar'da var. Biz enerji tüketen bir ülkeyiz, Katar'da var. Katar tarım potansiyeli itibarıyla dış alıma, ithalata ihtiyaç hissediyor, o da Türkiye'de var. Türkiye'nin büyük pazarı var, Katar'ın yoğun, gittikçe zenginleşen sermayesi ve bu anlamda finansal tecrübesi var. Bunları yan yana getirmek durumundayız."

Türk müteahhitlerin Katar'da üstlendikleri işin 15,3 milyar dolar olduğunu aktaran Başbakan Ahmet Davutoğlu, önlerinde büyük bir potansiyelin bulunduğunu ve konuyu Emir Şeyh Temim ve Başbakan Şeyh Abdullah ile görüştüklerini vurguladı.

Davutoğlu, Katar'da yapılacak "Dünya Kupası 2022" kapsamında eserlerin inşa edilmesi için iş yükü ve tecrübesinin de Türk müteahhitlerde bulunduğunu kaydetti.

Sadece inşaat, taahhüt işleri bağlamında değil, danışmanlık, müşavirlik gibi diğer alanlarda da Türk müteahhitlerin görev almak istediklerini ve Katar'a hizmet etmek istediklerine işaret eden Başbakan Davutoğlu, bu konuda Katarlı yetkililerden çok büyük bir destek gördüklerini, müşahede etmekten de memnuniyet duyduğunu belirtti.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×