"Türkiye, 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu"

- Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ulusoy: - "Geçen yıl ülkemizin yaptığı un ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı. Bu yılki ihracat hedefimiz 1,1 milyar dolar" - "Yılın ilk 6 ayında yüzde 50'ye yakın ihracat artışı oldu. Türkiye, halihazırda 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu. Dünya un ihracatının yüzde 20,25'ini Türkiye yapıyor" - "Son 10 yılda un ihracatı yaptığımız ülke sayısını yüzde 150 arttırdık. İhracat yaptığımız ilk 10 ülke ise Irak, Sudan, Suriye, Endonezya, Benin, Angola, Filipinler, İsrail, Madagaskar ve Gana"

30 Eylül 2016 Cuma 11:13

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat yapan un sektörünün, bu yılki hedefinin 1.1 milyar dolar olduğunu belirterek, "Yılın ilk 6 ayında yüzde 50'ye yakın ihracat artışı oldu. Türkiye, halihazırda 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu" dedi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin un ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin un ihracatı yaptığı ülke sayısının son 10 yılda yüzde 150 artarak 100'ü aştığını dile getiren Ulusoy, ihracat yapılan ilk 10 ülkenin arasında Irak, Sudan, Suriye, Endonezya, Benin, Angola, Filipinler, İsrail, Madagaskar ve Gana olduğunu söyledi.

Ulusoy, son 2 yılda ihracat yaptıkları ilk 20 ülke arasında ABD'nin de yer aldığını kaydederek, 20 milyon ton buğday ihraç eden ABD'ye Ar-Ge ile diyabetik un geliştirerek, ihraç etme başarısını gösterdiklerini bildirdi.

Başkan Ulusoy, "Artık sanayicilerimiz, üreticilerimiz ve tüccarlarımız buğday fiyatlarını takip etmek için Chicago'yu değil, Borsa İstanbul'u takip edecek" diye konuştu.


- "Dünya un ihracatının 5'te birini Türkiye yapıyor"


Ulusoy, Türkiye'nin buğday unu ihracatının geçen yıl 1 milyar dolara yaklaştığını belirterek, "Bu yılki ihracat hedefimiz 1,1 milyar dolar. Yılın ilk 6 ayında yüzde 50'ye yakın ihracat artışı oldu. Türkiye, halihazırda 1 milyar dolarlık un ihracatıyla dünya şampiyonu" ifadelerini kullandı.

Türk un sanayicilerinin bu alanda dünya ihracatının şampiyonları olduğunu kaydeden Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörüne baktığımız zaman 2015 yılında fındıkta, tüm zamanların rekoru 2,8 milyar dolar oldu. Fındık sonrasında ise un sektörü de tarıma ciddi katkı sağlıyor. Dünya un ticaretinin yüzde 20,25'ini yaparak un ihracatında dünyada birinci sırada yer alan Türkiye, 2015 yılında un ihracatını değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 5,2 arttırdı. Değer bazında 2015 yılını, bir önceki seneye göre yüzde 5,2'lik artışla kapatmamız sanayicilerimizin başarısıdır. 2015 yılı gerek miktar gerekse değer olarak Türkiye'nin bu zamana kadarki en yüksek değerleri olup rekor kırılmıştır."


- "İhracatta azalma yaşanmayacak"


Ulusoy, 2016 yılında kilogram bazında un ihracatı hedeflerinin 30,3 milyon ton olduğunu belirterek, bunun değerinin 1,1 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Bu yılın ilk 6 ayında ihracatın 2015'in aynı dönemine göre yüzde 50'ye yakın arttığını dile getiren Ulusoy, 2016-2017 sezonunda ithalatçı ülke ve kıtaların son 2 yılda olduğu gibi Afrika kıtası, Irak, Afganistan, Özbekistan ve Suriye olacağı bilgisini verdi.

Gıda ürünlerinde talep esnekliğinin çok düşük olduğunu, fiyatlardan bağımsız olarak temel gıda talebinin devam ettiğini anlatan Ulusoy, unun gıda ürünleri içinde en zorunlu olanlar arasında yer aldığını, yoğun ihracatın yapıldığı ve savaşların yaşandığı bölgelere yönelik ihracatta azalma görülmediğini söyledi.


- "Geçen yıl Türkiye'de 22,6 milyon ton buğday elde edildi"


Ulusoy, dünyada buğday üretiminin 732 milyon tonlarda olduğunu belirterek, üretimde başı AB, Çin, Hindistan ve ABD'nin geldiğini, Türkiye'nin buğday üretiminde önemli artışlar sağladığını bildirdi.

Verimlilik açısından bakıldığında 2002'de 9,3 milyon hektardan 19,5 milyon ton buğday elde edildiğini aktaran Ulusoy,

"2015'te ise 7,8 milyon hektardan 22,6 milyon ton buğday elde etmişiz. Bu da toprağı artık daha verimli kullandığımız anlamına geliyor. Dünyada buğday üretiminde 11. sırada yer alıyoruz ve dünya buğday üretiminin yüzde 3’ünü gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Türkiye, ürettiği buğdayla yüzde 95 kendine yeten bir ülke ve ürettiğimiz buğdaydan elde ettiğimiz un ihracatı ile dünyada birinci sıradayız. Makarnada 2'nci, bisküvide ise 8'inci sıradayız. Dış ticaret verilerine göre 4,4 milyon ton buğday ithal ediyoruz. Buna karşılık un, makarna ve bisküvi olarak 5,7 milyon ton ihracat gerçekleştiriyoruz.

TÜİK verilerine göre, 22,6 milyon tonluk buğday üretim rekorunun kırıldığı sezonda, buğday ithalatında bir önceki takvim yılına göre yaklaşık 740 bin tonluk bir azalma yaşandı. Bu yılın ilk 6 ayında da geçen seneye göre ithalatımız azaldı."


- "Mevcut kaynaklar en iyi şekilde değerlendirilmeli"


Ulusoy, ham maddelerini çiftçiden, tüccardan ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) temin ettiklerini ifade ederek, yıllık rekolteye göre 3-4 milyon ton civarında kaliteli buğday ithal etmek zorunda kaldıklarını anımsattı.

Tarımın sürdürülebilir kılınması, ülkenin mevcut kaynaklarının ve coğrafyasının en iyi şekilde değerlendirilebilmesi ve kalite ile verimliliğin daha da arttırılması için TUSAF olarak ilgili bakanlıkların çabalarını ve politikalarını desteklediklerini dile getiren Ulusoy, "Bu konuda bakanlığımızın stratejilerinin üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde desteklenmesi ve uygulaması adına üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz" dedi.

Ulusoy, sektördeki üreticilerin kapasite artırımının önemine değinerek, özellikle ihracat yapan şirketlerin kapasite artırımına gittiğini, un sanayisindeki mevcut kapasitelerin lisansa bağlanması ve yeni yapılacak yatırımların bu lisanslar çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.

Uluslararası organizasyonlara federasyon olarak katıldıkları bilgisini veren Ulusoy, "Ayrıca 12 yıldır bizim düzenlediğimiz TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi artık sektörün dünya çağında önde gelen etkinliklerinden. Dünyadan katılımcılarla birlikte 2 gün boyunca sektörümüzü masaya yatırıyoruz. Hem sektörün kucaklaşmasını sağlıyoruz hem de dünyadaki trendleri daha yakından takip edip ortak bir akıl birliğine varıyoruz" diye konuştu.

Ulusoy, Türkiye’de yaklaşık 800 un fabrikası olduğunu belirterek 12 yıl önce kurulan federasyon çatısı altında 8 derneğin ve 407 üyenin olduğunu da sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×