Tarihi Yarımadaya Bisiklet Yolu Ağı Projesi dünyanın en iyileri arasında

Tarihi Yarımadaya Bisiklet Yolu Ağı Projesi dünyanın en iyileri arasında
28 Haziran 2016 Salı 12:20

İSTANBUL (AA) - İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin hayata geçirdiği "Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi", Renault tarafından düzenlenen yarışmada dünyanın en iyi 3 projesi arasına girdi.

Renault açıklamasına göre, Renault Global'in dünya genelinde düzenlediği Your Ideas Your Initiatives (Sizin Fikriniz Sizin Projeniz) yarışmasında Türkiye'den İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi" dünyanın en iyi 3 projesi arasında yer aldı.

Öğrencilere projelerini geliştirmeleri için para ödülü de verilen uluslararası yarışmada, ödül kazanan diğer iki okul ise Çin'in Fudan Uluslararası Lisesi ve Kolombiya'nın Clermont Lisesi oldu.

Renault Mais, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasının Türkiye ayağında Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi dereceye girmişti.

Öğrenciler Nupelda Azboy, Simay Tolukan ve Umut Kayran, öğretmenleri Veli Alper Döndaş'la birlikte Tarihi Yarımada'da bulunan 29 resmi orta öğretim kurumunu birbirine bağlayan bir bisiklet yolu ağı tasarlayıp, bisikletli ulaşıma yönelik toplumsal algının olumlu yönde değişmesini hedeflemişti. Projenin gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çok yönlü çalışmalar yapan liseli gençler, bisiklet yolunun gerçekleşmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile görüştüler.

Öğrenciler, Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor AŞ ile projeyi paylaştılar, çevrim içi anket çalışması yapıp imza kampanyası düzenlediler, kamu spotu çekip sosyal medyada paylaştılar ve afişler hazırlayıp Tarihi Yarımada'daki okullarda sergilediler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×