Suriye’de "Özgür Polis"ten "sivil polislik" eğitimi

- "Özgür Polis" güçleri, muhaliflerin kontrolünde bulunan kentlerde güvenliği artırmak için İdlib'de "sivil polislik" kursları vermeye başladı

Suriye’de
21 Eylül 2016 Çarşamba 16:35

İDLİB (AA) - Suriye’de muhaliflerin denetimindeki kentlerde görev yapan "Özgür Polis" güçleri, İdlib'deki eğitim merkezinde "sivil polislik" kursları vermeye başladı.

"Özgür Polis" yetkililerinden Hüseyin el-Hisyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhaliflerin kontrolünde bulunan kentlerde güvenliği artırmak için "sivil polislik" kursları açıldığını belirtti.

"Söz konusu kurslarla 'Özgür Polis' mensuplarına olay yeri yönetimi, uyuşturucu suçları gibi birçok alanda eğitim verilmesi, becerilerinin geliştirilmesi, güvenlik bilgilerinin artırılması hedefleniyor." diyen Hisyan, kurs programında ayrıca patlayıcılara müdahale, bombalanan bölgelerdeki halka yardım, üst arama ve patlayıcı mekanizmaları gibi eğitimlerin yer aldığını aktardı.

Çalışmaya sivil toplum kuruluşlarının destek verdiğini ifade eden Hisyan, bir ay süren her kurs döneminde 30 polisin eğitim göreceğini, 6 dönem sonunda toplam 180 polisi mezun etmeyi planladıklarını söyledi.

Hisyan, Özgür Polis'in "sizden size" sloganıyla gerçek anlamda toplum destekli polis olmayı hedeflediğini vurguladı.

Suriye'de muhaliflerin kontrolünde bulunan kentlerde güvenlik boşluğunu doldurmak için 2013'ün başlarında kurulan "Özgür Polis" bünyesinde aralarında rejimden ayrılan polislerin de bulunduğu binlerce kişi çalışıyor. Ayrıca Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde trafiği yaklaşık iki yıldır "Özgür Trafik Polisi" düzenliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×