Paris’te asılsız terör ihbarı

- Başkent polisini alarma geçiren asılsız terör ihbarını 16 ve 17 yaşındaki iki çocuğun yaptığı otaya çıktı

Paris’te asılsız terör ihbarı
19 Eylül 2016 Pazartesi 19:41

PARİS (AA) - Fransa’nın başkenti Paris’in merkezinde yüzlerce polisin alarma geçmesine yol açan asılsız terör ihbarını 16 ve 17 yaşlarında iki çocuğun yaptığı ortaya çıktı.

France 24 kanalı, çocuklardan birinin yakalandığını, kimliği tespit edilen diğer çocuğun ise arandığını duyurdu.

Terörle mücadele birimleri ile polis helikopterlerini cumartesi günü alarma geçiren asılsız ihbarı yapanlar, başkentin merkezindeki Saint-Leu-Saint-Gilles kilisesinin 10 silahlı saldırgan tarafından basıldığını ve 20 kişinin rehin alındığını iddia etmişti.

"Bilgisayar korsanı" da olduğu belirlenen çocuklardan biri, kilisenin sabit telefonundan aradığı izlenimini vererek, acil terör alarmı hattından polisle iletişime geçmiş ve kendisini rahip olarak tanıtarak, saldırıya uğradıklarını ileri sürmüştü. Bunun üzerine güvenlik güçleri en üst düzeyde terör alarmı vermişti. Alarm, başkentin en yoğun alışveriş merkezleri arasında yer Chatelet Mahallesi'nin kordon altına alınıp, tahliye edilmesine yol açmıştı.

Hükümet, son terör saldırılarının ardından, vatandaşlar için akıllı telefon üzerinden terör alarmı uygulamasını da bu ihbarın ardından devreye sokmuştu.

Yaptıkları asılsız ihbarı sahte isimle açtıkları ve daha sonra kapattıkları sosyal medya hesabından duyuran iki çocuğun, iki yıla kadar hapis ve 30 bin avroya kadar para cezası istemiyle yargılanması bekleniyor.

Charlie Hebdo saldırısından bu yana Fransa'da terör en ciddi sorun olarak tartışılmaya başlanmıştı. Kasım 2015'te 130 kişinin öldüğü saldırıyla terör seviyesi en üst düzeye çıkarılmış ve olağanüstü hal ilan edilmişti.

Fransa'nın Nice kentinde 14 Temmuz Milli Bayramı'nda 84 kişinin öldüğü, daha sonra kilisede görevli bir papazın boğazı kesilerek öldürüldüğü saldırılar üzerine olağanüstü hal uygulamasının uzatılması kararlaştırılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×