Kanada’daki orman yangını kontrol altında

- Kanada’nın Fort McMurray bölgesinde 3 Mayıs’ta başlayan orman yangını kontrol altına alındı

Kanada’daki orman yangını kontrol altında
02 Temmuz 2016 Cumartesi 20:13

FORT MCMURAY (AA) - Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray bölgesinde 3 Mayıs’ta başlayan ve 15 noktaya yayılan orman yangını yaklaşık 2 ay sonra kontrol altına alınabildi.

Fort McMurray Yangın Bilgilendirme Merkezi’nden yapılan açıklamada, başladıktan kısa süre sonra hızla yayılan ve kentin tamamının tahliye edilmesine neden olan yangının 15 ayrı noktada devam ettiği ancak kontrol altına alındığı duyuruldu.

Alberta Mahalli İdareler ile İlişkiler Bakanı Danielle Larivee de, eyalet ve bölgede ilan edilen tüm acil durum uygulamalarının kaldırıldığını açıkladı. Bakan Larivee, "Şimdi Fort McMurray’ı ve oradaki toplumu yeniden inşa etme zamanı.’’ dedi.

3 Mayıs'ta başlayan ve büyüyerek 590 bin hektar ormanlık alanı kül eden yangın nedeniyle Fort McMurray’da 2 bin 400 ev ve bina kullanılamaz hale gelmişti. Yangın nedeniyle tahliye edilen 90 bin kişinin evlerine dönmesine ise dün itibarıyla kademeli olarak başlanmıştı.

Bölgede 15 noktada devam eden orman yangınına bin 121 itfaiyeci, 55 helikopter, 16 tanker uçak ve 54 ağır iş makinası ile müdahale ediliyor. Yangının neden olduğu maddi hasarın, söndürme çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapılacak incelemeler sonrası açıklanması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×