İran dini lideri Hamaney:

- "Şii adıyla diğer İslam mezheplerinin duygularını tahrik etmek İngiliz Şiiliği'dir."

İran dini lideri Hamaney:
20 Eylül 2016 Salı 16:29

İSTANBUL (AA) - İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Ehl-i Sünnet'in mukaddesatına hakaret etmek "İngiliz Şiiliği"nin işidir." dedi.

Hamaney, Gadir-i Hum Bayramı münasebetiyle başkent Tahran'da kendisini ziyaret eden kalabalık bir gruba hitap etti.

Konuşmasında Sünni ve Şii mezhep mensuplarının birbirlerine hakaret etmekten kaçınmalarının çok önemli olduğuna işaret eden Hamaney, "Şii adıyla diğer İslam mezheplerinin duygularını tahrik etmek İngiliz Şiiliği"dir. Bu da bölgede büyük yıkım ve katliamlara neden olan DAEŞ ve Nusra gibi ABD ve İngiliz casusluk servislerine bağlı habis terör gruplarının ortaya çıkmasıyla sonuçlanıyor. Ehl-i Sünnet'in mukaddesatına hakaret etmek "İngiliz Şiiliği"nin işidir." dedi.

Hamaney, Ehl-i Sünnet'in mukaddesatına hakaret edilmesinin Şiiliğin temel şartlarından imamet konusunda da olumsuz görüşlere neden olduğunu belirtti.

İran'daki bazı kesimler tarafından İngiltere'nin Müslümanlar arasında mezhep çatışmalarını diri tutmak için desteklediğine inanılan bazı Şii din adamlarının öncülüğünü yaptığı aşırılık yanlısı akıma "İngiliz Şiiliği" (Gulat) adı veriliyor. İngiltere ve ABD gibi ülkelerde ikamet eden ve kendilerine ait televizyon kanalları olan bu din adamları, kendi mezhebinden başkasını "şirk ehli" kabul edip özellikle Sünni mezhebine mensup Müslümanların mukaddesatına hakaret ediyor. Ülkenin dini merkezi sayılan Kum'da bulunan Şii din adamı Ayetullah Seyyid Sadık Şirazi’nin kardeşi ve şu anda İngiltere’de yaşayan Mücteba Şirazi, ve Yasir Habib adlı din adamları bunların başını çekiyor. Şirazi ve Habib, başta peygamberimiz Hazreti Muhammed'in hanımı Hazreti Ayşe olmak üzere sahabelere hakaretin yanı sıra dini lider Hamaney'e de galiz küfürlerle hakaret içerikli yayınlar yapıyor.

İran yönetimi, Ocak 2015'te Sünni ve Şii Müslümanlar arasında ihtilaf çıkardıkları gerekçesiyle uydudan yayın yapan 17 Şii kanalının ofisini kapatmıştı.​


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×