- CHP Tunceli Milletvekili Erol:

- "PKK'nın yapmış olduğu eylemlerden kaynaklı insanlar artık kentimize özgürce gelemez oldular" - "Türkiye'nin tek çıkış yolunun mutabakat hükümeti olduğuna inanıyorum"

- CHP Tunceli Milletvekili Erol:
01 Ağustos 2016 Pazartesi 16:32

TUNCELİ (AA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Türkiye'de toplumsal bir mutabakat oluştuğunu belirterek, "Bugün bu milli mutabakat parlamentoda varsa ve parlamentoda bununla ilgili bir uzlaşma varsa, karşılıklı iyi niyet ve jest varsa hükümette de olmalı." dedi.

Erol, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Tunceli'de yaşanan terör olayları nedeniyle bu yıl 16'ıncısı düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin tarihinin en düşük katılımıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

CHP'li Erol, "Her zaman yaşanan festivalimizdeki coşku ve katılım bu festivalde yaşanmadı. Bunun gerekçesi olarak da hem ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ve sonraki süreç hem de bölgemizde güvenlik endeksli alınan kararlar ve terör örgütü PKK'nın yapmış olduğu eylemlerden kaynaklı. İnsanlar artık kentimize özgürce gelemez oldular." diye konuştu.

- "Güvenlik sorunu yaşıyoruz"

Sadece Tunceli'nin değil, Türkiye'nin 81 ilinde güvenlik sorununun yaşandığını anlatan Erol, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Genelkurmay karargahının, Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının bile teslim alındığını kaydetti.

Gürsel Erol, "Türkiye'de yeni bir süreç başlıyor. Siyasi parti içerisinde ve kendi aralarında nezaket ve jeste dayalı bir anlayış hakim olmaya başladı. Ortak aklın geliştiği ve ortak aklın doğrultusunda ülkenin üniter devlet yapısının korunması, demokratik cumhuriyet rejiminin korunması, demokrasinin, laikliğin korunmasıyla ilgili bir ortak akıl ve ortak fikir ortaya konuldu. Bugün sokakta nasıl bir milli mutabakat varsa, vatandaşlarımız arasında siyasi düşünce ayrımı olmaksızın, etnik düşünce ayrımı olmaksızın, laik cumhuriyetin kurulmasına, devletin varlığının ve bağımsızlığının korunmasına ilişkin mutabakat varsa sokakta ve bugün bu milli mutabakat parlamentoda varsa ve parlamentoda bununla ilgili bir uzlaşma varsa, karşılıklı iyi niyet ve jest varsa hükümette de olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

- "Toplum iç savaşa sürüklenebilir"

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kurtulmanın tek yolunun milli mutabakatın sağlanması olduğunu vurgulayan Erol, milli mutabakat hükumeti kurulması gerektiğini savundu.

Bu düşüncesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da aktaracağını vurgulayan Erol, şunları söyledi:

"Meclis'te bulunan tüm siyasi partiler hükümette olmalı ve devletin yeniden yapılanmasıyla ilgili suistimale açık olmayan, toplumda yurttaşlarımız arasında herhangi bir kaygıya, endişeye sebep olmayacak, partizan ve siyasallaşan bir devlet yapısı kaygısını yaşamadığımız bir süreci ve geçiş dönemini ancak bir milli mutabakat hükümetiyle sağlayacağımız düşüncesindeyim. Şu anda Türkiye'nin tek çıkış yolunun mutabakat hükumeti olduğuna inanıyorum. Çünkü hala darbe riski geçmiş değil. Gelen duyumlara göre, bireysel suikastlar olabilir, etnik kargaşa ve kaos yaratılarak, toplum iç savaşa sürüklenebilir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×