Başbakan Yıldırım Rize'de

- Başbakan Yıldırım: (2) - "Çalışmaya devam edeceğiz. Ne zaman bize 'bırakın, gidin derseniz', o zaman bırakırız. Alçaklara, darbecilere, vesayetçilere pabuç bırakmayız, ama millet bırak derse bırakırız. Çünkü patron millettir, kararı veren millettir. Milletin kararının üzerinde hiçbir karar yoktur, buna da 'milli irade' diyoruz." - "KOBİ'ler ekonominin omurgasıdır, bel kemiğidir. KOBİ'lerin güçlenmesi için bir karar aldık. O karar da şudur, Hazine, bu kararı aldı, Kredi Garanti Fonu'nu kullanarak, KOBİ'lere bugüne kadar aldıklarının üzerine, 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlıyoruz. Şu ana kadar kullandıkları, son sene de 3 milyardır. 17 milyarlık yeni bir kredi hacmi oluşturduk. Böylece piyasadaki hareketlilik, canlılık artacak ve ekonomimiz zaten iyi, daha da iyi olacak" - "Sosyal güvenlik destek primi kesintisinin de tamamını kaldırdık. Bu da esnaflarımıza büyük bir rahatlama getirdi. Ayrıca taşıyıcı yani nakliyecilik yapan esnaflarımızın araçlarını yenilemeleri için ÖTV'yi kaldırdık, ticari taksilerden ÖTV'yi kaldırdık. 30 Haziran 2019'a kadar yeniledikleri takdirde araçlarını, ÖTV ödemeyecekler"

Başbakan Yıldırım Rize'de
11 Kasım 2016 Cuma 19:59

RİZE (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Çalışmaya devam edeceğiz. Ne zaman bize 'bırakın, gidin derseniz', o zaman bırakırız. Alçaklara, darbecilere, vesayetçilere pabuç bırakmayız, ama millet bırak derse bırakırız. Çünkü patron millettir, kararı veren millettir. Milletin kararının üzerinde hiç bir karar yoktur, buna da 'milli irade' diyoruz." dedi.

Başbakan Yıldırım, Rize'de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Yıldırım, bu milletin sadece darbeyi bastırmakla kalmadığını, ondan sonra 27 gün boyunca hem işlerini yaptıklarını hem de meydanlardan ayrılmadığını, demokrasi nöbetleriyle görevlerini sürdürdüklerini anımsattı.

Başbakan Yıldırım, "Hepiniz kalkınma hamlemize omuz verip gecenizi gündüzünüze katarak, çalışmaları sürdürdünüz. Gelişmenin, büyümenin, kalkınmanın sihirli anahtarı istikrardır, istikrar ve güven olmadan bir ülkede hiç bir şey olmaz. Türkiye'de 14 yıldır AK Parti iktidarı var bunun neticesinde de hem siyasi istikrar var, hem kalkınma var hem de demokrasi ve istikrar var. Bu istikrarın mimarı işi bilene milletin beklentilerine cevap verecek olana sizin emaneti teslim etmenizden kaynaklanıyor." diye konuştu.

Milletten aldıkları güçle, destekle 14 yıldır ülkeyi kalkındırmak, milletin yüzünü güldürmek için var güçleriyle çalıştıklarını kaydeden Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Çalışmaya devam edeceğiz. Ne zaman bize 'bırakın, gidin derseniz', o zaman bırakırız. Alçaklara, darbecilere, vesayetçilere pabuç bırakmayız, ama millet bırak derse, bırakırız. Çünkü patron millettir, kararı veren millettir. Milletin kararının üzerinde hiç bir karar yoktur, buna da 'milli irade' diyoruz. Bazıları böyle fırsat kollar 'acaba bir vesayet dönemi olur mu, acaba bir darbe gelir de bize de bir ekmek çıkar mı' diye alışkanlık haline getiren partiler var. Demokrasiyle, milletin iradesiyle, milletin oylarıyla iktidar olmak için daha fazla gayret göstermek yerine kaos arayışıyla 'acaba bir fırsat çıkar mı' diye bekleyenler yakın tarihimizde hep olmuştur. Ama millet basiretiyle ferasetiyle vesayetçilere geçit vermemiş, seçtiği iş başına getirdiği iradeyi sonuna kadar desteklemiştir. Bunun en yakın örneği 15 Temmuz'dur, 15 Temmuz hain FETÖ terör örgütünün altın vuruşunu yapmaya çalıştığı tarihtir. 40 yıldır ülkenin değerlerini, inançlarını istismar ederek, kullanarak, sinsice örgütlendiği kurumlarda artık aleni bir şekilde niyetini ortaya koymuş, gerçek yüzünü ortaya koymuş ve ülkede halkın iradesiyle iş başına gelen hükümeti alaşağı etmeye, cumhurun başını alaşağı etmek gibi bir alçakça tutum içerisine girmiştir. Ama her zaman olduğu gibi Türkiye'de sağduyu galip gelmiş, halkın vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi, bu alçakların girişimini akim bırakmıştır."

Kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine, "Siz değer üretiyor, Türkiye'nin gücüne güç katıyorsunuz" diyen Başbakan Yıldırım, "Bize düşen de sizin önünüzü açmak, yaşam standardınızı yükseltmek, hayatınızı kolaylaştırmak." değerlendirmesinde bulundu.

- "KOBİ'lere 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlıyoruz"

Başbakan Yıldırım, ekonominin canlılığının, istikrarının korunacağını, böylelikle vatandaşın işlerinin yürüyeceğini, memlekette iş, aş olacağını vurgulayarak, "Esnaf ve sanatkarlarımız için tüccar ve sanayici ve çiftçilerimizin verimli çalışması için yatırım ortamını iyileştirecek, tedbirlerin hepsini alıyoruz." dedi.

KOBİ'ler için yeni bir karar aldıklarını açıklayan Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"KOBİ'ler bir ekonominin omurgasıdır, bütün istihdamın yüzde 90'dan fazlası KOBİ'lerdir, ihracatın yüzde 60'dan fazlası KOBİ'lerden geliyor ve bütün ekonomik faaliyetlerin yüzde 70'ini KOBİ'lerin faaliyetleri oluşturuyor. Onun için KOBİ'ler ekonominin omurgasıdır, bel kemiğidir. KOBİ'lerin güçlenmesi için bir karar aldık. O karar da şudur, hazine, bu kararı aldı, Kredi Garanti Fonu'nu kullanarak, KOBİ'lere bugüne kadar aldıklarının üzerine, 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlıyoruz. Şu ana kadar kullandıkları, son sene de 3 milyardır. 17 milyarlık yeni bir kredi hacmi oluşturduk. Böylece piyasadaki hareketlilik, canlılık artacak ve ekonomimiz zaten iyi, daha da iyi olacak."

Son 5 ayda Türkiye'nin büyük sıkıntılar atlattığına değinen Başbakan Yıldırım, "Buna rağmen, Allah'a şükür ekonomimiz dimdik ayakta, içeriden, dışarıdan ekonomiyi kötüleşsin diye herkes uğraşıyor. Ama millet, bu millet öyle bir aziz millet ki hem darbecilere darbeyi vurdu, hem de ekonomiye gereken katkıyı sağladı. Bakın darbe girişiminin olduğu günün sonrası Pazartesi, 2,5 milyar doları bu vatandaş bozdurdu, bankalara verdi. Ne olur ne olmaz ihtiyaç olur diye. Takip eden bir ay içerisinde 12 milyar dolar parayı evinden götürdü, bankalarda bozdurdu, yatırdı. Böyle millet nerede var, kardeşim" değerlendirmesini yaptı.

- "Ticari taksilerden ÖTV'yi kaldırdık"

Geçmiş dönemlerde de darbe girişimleri olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"O zamanki yöneticiler ne yaptılar şapkalarını alıp gittiler. Ama onların hesabı yine aynı olacak 'biz darbeyi yapacağız, bunlar da tası toprağı toplayıp, ceketlerini alıp gidecekler. Ama yanlış hesap ettiler, ne dedik 'biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık' ne dedi Tayyip Erdoğan 'Ben kefenimi giyerek bu yola çıktım, üzerimizden geçemeden bu milleti bu emaneti alamazsınız', ceketini alıp, şapkasını alıp gidenlerden olmadık, bu darbecilere darbeyi vuran aziz millete şapka çıkaranlardan olduk. Bu millete şapka çıkardık."

Her gittikleri yerde esnafı, sanayicileri, oda temsilcilerini dinlediklerini aktaran Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Esnafın kredi maliyetlerini düşünün yüzde 47'lerden yüzde 5'lere, yüzde 6'lara düşürdük. Desteklerdeki faiz oranları piyasanın normal faiz oranlarının yarısı. 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanma imkanı getirdik, bundan bugüne kadar 48 bin esnafımız, sanatkarımız istifade etti. Esnaf, sanatkarımız için yaptıklarımız sadece kredi desteği de değil, sizlerin kayıtdışılık konusundaki hassasiyetinizi biliyoruz. Bu nedenle vergi ve sosyal güvenlik konularında da çalışmalarımız devam ediyor. Emekli olup, iş yeri açıp çalışan esnaflarımızdan vergi alınıyor. Bu vergiyi yüzde 10'a indirdik, sosyal güvenlik destek primi kesintisinin de tamamını kaldırdık. Bu da esnaflarımıza büyük bir rahatlama getirdi. Ayrıca taşıyıcı yani nakliyecilik yapan esnaflarımızın araçlarını yenilemeleri için ÖTV'yi kaldırdık, ticari taksilerden ÖTV'yi kaldırdık. 30 Haziran 2019'a kadar yeniledikleri takdirde araçlarını, ÖTV ödemeyecekler."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×