AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:

- "Her defasında kapının önünde bekletilen Türkiye'nin önüne engel koymak için çok önemli cümleleri sarf eden ülkeler oldu. En son AB'nin ilk kurulurken kurucu üyesi olan İngiltere'nin bugün söylemiş olduğu cümleleri tüm dünya iyi analiz etmeli"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
25 Haziran 2016 Cumartesi 15:19

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Her defasında kapının önünde bekletilen Türkiye'nin önüne engel koymak için çok önemli cümleleri sarf eden ülkeler oldu. En son AB'nin ilk kurulurken kurucu üyesi olan İngiltere'nin bugün söylemiş olduğu cümleleri tüm dünya iyi analiz etmeli." dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'u ziyaret eden Çalık, burada yaptığı konuşmada, Malatya ticaretinin ana omurgasını kayısının oluşturduğunu anımsattı.

Türkiye'nin siyasi istikrarıyla birlikte ekonomik istikrarı yakaladığını belirten Çalık, "Bunun en büyük göstergesi; şu an tüm dünyada özellikle AB üyesi ülkelerde yüzde 1,5'lik büyüme rakamlarına rağmen Türkiye'nin yüzde 4,5'luk büyümesi tüm dünya ülkelerine emsal ve örnek teşkil etmekte. Bu anlamda siyasi istikrarın Türkiye'ye sunmuş olduğu katkıyı da odalarımız ve iş adamlarımız çok net görmüş vaziyette." diye konuştu.

Konuşmasında AB sürecine de değinen Çalık, bu sürecin 50 yıldır devam ettiğine işaret etti. Çalık, "Her defasında kapının önünde bekletilen Türkiye'nin önüne engel koymak için çok önemli cümleleri sarf eden ülkeler oldu. En son AB'nin ilk kurulurken kurucu üyesi olan İngiltere'nin bugün söylemiş olduğu cümleleri tüm dünya iyi analiz etmeli. 3 gün öncesinde Cameron, 'Türkiye'nin AB üyeliği 3000 yılını bulur' demiş ve 3 gün sonra İngiltere AB sürecine veda edecek referandumu yaptı. Türkiye'ye '3000 yılında ancak AB'ye gireceksiniz' diyen İngiltere de 3 gün sonra AB sürecine noktayı koydu. AB üyesi ülkelerin de burada Türkiye'nin AB'ye sunacağı katkıyı çok net görmesi lazım. Eğer onlar görmüyorsa bizler AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına sunmuş olduğu kriterleri kendimize kriter belirlemiş vaziyetteyiz" ifadesini kullandı.

- "Terör bölgesinde hummalı çalışma yürütüyoruz"

Terörle mücadele konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çalık, şunları kaydetti:

"Şehirlerimizdeki terör yapılanmasının şu an tamamen sonuna gelmiş vaziyetteyiz. Operasyonlarımız çok başarılı şekilde devam etti ve bundan sonra şehrimizin inşası ve imarı için sosyal politikalarda o bölgede yaşayan insanlarımıza daha fazla katkı sağlamak için genel merkez, hükümetimiz, kabindeki bakanlarımız o bölgede hep beraber bir çalışma yürütüyoruz. Hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Sadece inşa ve imar değil kırsaldaki terör örgütü yapılanmasını da ortadan kaldırmak için terörle mücadelemiz devam edecek."

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da huzurun, istikrarın ve güvenin olmadığı bir yerde ticaretin söz konusu olmadığını belirterek, "İnşallah ülkedeki terör olaylarının sona ermesini temenni ediyoruz. Dün yine şehitlerimiz oldu. Allah'tan onlara rahmet diliyoruz. Bir an önce ülkemizin birlikteliği, beraberliği noktasında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım." dedi.

Ziyarette Çalık'a AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı da eşlik etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×