Bir sudan zehirlenme vakası da Erzurum'da

Kahramanmaraş'ta yaşanan 'sudan zehirlenme' vakası henüz tam olarak aydınlatılmadan benzer vaka Erzurum'da yaşandı

Bir sudan zehirlenme vakası da Erzurum'da
07 Eylül 2016 Çarşamba 12:28

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan sudan zehirlenme vakasının benzeri Erzurum'da meydana geldi. Erzurum'un Aşkale ilçesinde yüzlerce kişi sudan zehirlendi. Zehirlenme sonucu hastanelere kaldırılan vatandaşlar tedaviye alınırken, yetkililerden yapılan açıklamada zehirlenmenin içme suyu şebekesinden kaynaklandığını doğruladı. 

Erzurum İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik, Aşkale ilçesinde 461 kişinin rahatsızlanmasına neden olan virüsün, şehir içme suyu şebekesinden bulaştığını tespit ettiklerini bildirdi. Vançelik, Aşkale'de bazı vatandaşların karın ve eklem ağrısının yanı sıra ishal ve yüksek ateş şikayetleriyle hastaneye başvurmasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İlçede son iki gündür ishal vakalarında mevsime göre büyük artış olduğunu vurgulayan Vançelik, şöyle konuştu: "Valimizin talimatıyla Kaymakamımız ve Aşkale Belediye Başkanımızla birlikte gün boyu çalışmalar yaptık. Halk Sağlığı ekiplerimizin yaptığı tarama ve kaynak araştırma sonuçlarında, su kaynaklı bir sıkıntının olduğu saptandı. Gerekli tedbirler alınarak klorlama çalışmalarına hız verildi. Vatandaşlarımız bilinlendirilerek, iki gün boyunca şebeke suyunun kullanılmaması adına anonslar yapıldı."

İçme suyu kaynaklı sağlık sorunu nedeniyle çok sayıda kişinin hastaneye başvurduğunu anlatan Vançelik, müşahede altında tutulan 25 hastanın bulunduğunu ve onların da bugün taburcu edileceğini sözlerine ekledi.

"AKUT ENFEKSİYON"

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise Aşkale'de önceki gün 84 kişinin akut bağırsak enfeksiyonu nedeniyle Aşkale Devlet Hastanesine başvurduğu belirtildi.
Bu kişilerin adreslerine ilişkin incelemede, kümelenmenin ilçe merkezindeki mahalleler ile köylerde olduğunun tespit edildiği bildirilen açıklamada, hasta sayılarının daha sonra arttığına işaret edildi.
Vakalarla ilgili klinisyenlerle görüşüldüğü kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Vakaların daha çok ishal, bulantı ile kusma, ateş ve eklem ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu, akut bağırsak enfeksiyonlarının vaka sayılarında belirgin artış olduğunu ve bu artışın sudan kaynaklanabileceğini ifade etmişlerdir. Kişilerde ortak maruziyet sorgulandığında toplu yemek öyküsü olmadığı, içme ve kullanma suyu olarak şebeke suyunu kullandıklarını belirtmişlerdir. Hastaneye başvuran vakalarla yapılan görüşmelerde, şikayetlerinin 2-3 gün önceden başladığı görülmüştür. Şebeke ve mahalli çeşme sularından analiz için su örnekleri alınmıştır. Aşkale ilçesi bu haliyle takip edilmektedir."

Konuyla ilgili tüm tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada, "Vaka sayıları 5 Eylül'de 84 kişi, dün 377 kişidir. Hastaneye toplam müracaat sayısı 461 kişi olup, durumu ciddi seyreden vaka bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Erzurum'un Aşkale ilçesinde bazı vatandaşlar, karın ve eklem ağrısının yanı sıra ishal ve yüksek ateş şikayetleriyle Aşkale Devlet Hastanesine başvurmuştu. Hastanede serum takılan hastaların birçoğu, müdahalenin ardından taburcu edilmişti. İlçede salgın olduğu ihtimali üzerine İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce inceleme başlatılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×