TİM ve İnovent mentörlük projesi başlattı

- TİM ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu İnovent, "İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük" projesini hayata geçirdi

TİM ve İnovent mentörlük projesi başlattı
08 Eylül 2016 Perşembe 16:06

İSTANBUL (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu olan İnovent, "İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük" projesini hayata geçirdi.

TİM'den yapılan açıklamaya göre, TİM ve İnovent tarafından başlatılan "İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük" projesi ile firmaların inovasyon performansının sürdürülebilir katma değer yaratır hale getirilmesi ve ihracatın artırılması amaçlanıyor.

İki gün süren çalıştaylar ile başlayan projede, ilk yıl 100 firmanın stratejik kaynaklara erişiminin kolaylaştırılması ve inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesi sağlanacak.

Çalıştaylara, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2015 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Sıralaması’ndaki ilk 50 üniversite arasından belirlenen 62 mentör davet edildi.

Proje kapsamında 100 firmanın mentörlerle eşleştirilerek 11 ay boyunca inovasyon odaklı mentorluk desteği alması hedefleniyor. Projeye gelecek yıllarda katılacak firma sayısının artırılması planlanıyor.


- Katma değerli ihracat


TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, çalıştayların açılış konuşmasında, üniversite-sanayi işbirliğinin ve inovasyonun katma değerli ihracat açısından önemine değindi.

Burhanoğlu, "Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak, yüksek katma değerli üretimle gerçekleşecek. Bu çalışma sonucunda firmalarımızın çok güzel başarı hikayeleri ortaya çıkaracağına inanıyorum" dedi.

TİM Genel Sekreteri H. Bader Arslan ise firmaların yenilikçi ürün oluşturulmasına ve inovatif yapının bütün firmalarda olması gerektiğine dikkati çekti.

Çalıştayda yüksek katma değer, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma üzerinde Türkiye'nin önde gelen akademisyenleri bilgi ve deneyimlerini de paylaştı.


- Firmaların stratejik kaynaklara erişimi kolaylaşacak


Proje kapsamında kısa sürede inovasyon yönetimi sistematiği oluşturulacak ve mentörlerin hazırlayacağı ortak bir dil ile firmaların inovasyon yetkinlik ve kapasiteleri geliştirilecek.

TİM’in halihazırda gerçekleştirdiği "2023 Ulusal İnovasyon Stratejisi", "İnovaLİG", "Türkiye İnovasyon Haftası" ve "2023 İhracat Stratejisi" faaliyetlerine ek olarak bu proje, firmaların stratejik kaynaklara erişimine kolaylık sağlayacak ve inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesine imkan sunacak.

Toplam 11 ay sürecek projenin altıncı ayında en iyi örnekler ve tecrübeler paylaşılacak, süreç sonunda başarı hikayelerinin olduğu bir kapanış hazırlanacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×