SPK Başkanı: Aracı kurumları yatırım bankacılığına yönlendireceğiz

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye’de 100 aracı kurum bulunduğunu belirterek, “ Bu kurumların önemli bölümünü yatırım bankacılığına yönlendireceğiz.

SPK Başkanı: Aracı kurumları yatırım bankacılığına yönlendireceğiz
15 Ocak 2014 Çarşamba 17:03

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye’de 100 aracı kurum bulunduğunu belirterek, “ Bu kurumların önemli bölümünü yatırım bankacılığına yönlendireceğiz. 1 Temmuz’da yenilik yürürlüğe girecek. 2-3 sene içinde yatırım bankalarının sayısı artacak.” dedi.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) tarafından 'Proje Finansman Modelleri Girişimciliğin Güçlendirilmesi' konulu panel tertip edildi. Panelde SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Vekili Baki Alkaçar, Aktif Bank Genel Müdürü Önder Halisdemir ile Gözde Girişim Sermayesi Başkan Vekili Atilla Kurama söz aldı.Vahdettin Ertaş, irili ufaklı şirketlerin bankalara giderek teminat talep ettiğini anlattı; "Zaten teminat olsa krediye ihtiyaç duyulmayacak. Şirket SPK'ya gidiyor, orada da 'bilançonu göreyim, topladığın parayı nereye yatıracaksın' diyorlar. Esasında projeler ile ilgili öyle bir business plan ortaya koyulsun ki, 'param yok, fikrim var' iletisi verilsin ki bankalar sıfır teminat ile kredi versin. SPK da ikna olsun. İkna sonuç verdiğinde teminat ötelenir." ifadelerini kullandı.

Ertaş, ufak şirketlerin finansmanı için sermaye piyasalarının uygun bir ortam olmadığından da yakındı.

Şu aşamada kalkınma ve yatırım bankacılığına odaklanılmasını öneren Ertaş, "Türkiye'de 100 aracı kurum var. Biz, bu kurumların önemli bölümünü yatırım bankacılığına yönlendireceğiz. 1 Temmuz'da yenilik yürürlüğe girecek. Buna bağlı olarak 2-3 sene içinde kalkınma yatırım bankalarının sayıları artacak." açıklamalarında bulundu.

ALKAÇAR: KATILIM BANKACILIĞI PROJE FİNANSMANI FAALİYETLERİNİ ARTIRMALI

BDDK Başkan Vekili Baki Alkaçar ise finansman imkanlarını artırmak için kredi maliyetlerinin indirilmesi, vergi ve karşılık oranlarına ayar verilmesini öğütledi. Garanti Yatırım Fonları'nın önemine temas eden Alkaçar, katılım bankacılığının proje finansmanına dair faaliyetlerinin artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

KURAMA: KREDİDE TEMİNAT BİRİNCİ UNSUR DEĞİL

Aktif Bank Genel Müdürü Önder Halisdemir de finansmanda teminat ile, şirketin sermayesi ile ilgili kararların mühimi olduğuna işaret etti. Burada devletin etkinliğini artırmasının yeni bir yapının ve ürünlerin gerekli olduğunu dillendirdi.

Gözde Girişim Sermayesi Başkan Vekili Atilla Kurama ise bankaları risk almaya çağırdı. Kredide teminatın hayati öğe olmadığını savunan Kurama, "Bankacılıkta 30 senem geçti. Dünyanın her bir yanına bakın teminata bağlı olarak kredi verilmez. Krediyi teminat bazlı ele alıyorsanız kimi şeyleri göz ardı ediyorsunuzdur. Teminat birinci değil, ikinci ya da üçüncü unsurdur. Teminatı birinci olarak ele almak dünyaya aykırıdır." ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×