İthal Araçlarda Yapılan Vergi Usulsüzlüğü 200 Bin Kişiyi Mağdur Edecek

Gümrük müfettişleri, ithal araçlar üzerinde inceleme başlattı. Özellikle Almanya ve ABD'den getirilen lüks otomobillerde usulsüzlükler tespit edilince soruşturma açıldı.

İthal Araçlarda Yapılan Vergi Usulsüzlüğü 200 Bin Kişiyi Mağdur Edecek
21 Mart 2015 Cumartesi 09:11

İthal edilen otomobillerin, gümrük beyanlarında gerçek fiyatlarının yer aldığı fakat yurda girişindeki tescil işlemlerinde düşük fiyatla faturalandırıldıkları belirlendi. 100 bin Euro değerinde bulunan ve 190 bin Euro KDV ile ÖTV ödemesi yapılması gereken otomobillere bin Euro değerinde fatura kesildiği, bin 900 Euro vergi ödendiği saptama edildi. Müfettişlerin bu tespitlerinin peşinden vergi kaçakçılığı yapıldığı belirlenen aralarında lüks markaların da olduğu 2 bin araba ortaya çıkarıldı. Bu otomobillere, üçüncü insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla el konuldu. Ayrıca ruhsatlarına 'Satılamaz' şerhi düşüldü.

45 BİN LÜKS OTOMOBİL TAKİP ALTINDA

Müfettişlerin geriye dönük şekilde 45 bin lüks otomobili de incelemeye aldığı öğrenildi. İnceleme sonrasında ithalatında hata bulunan otomobillere de el konulup ruhsatlarına 'Satılamaz' şerhi düşülecek. Otomobil İthalatçıları Derneği Gümrük Danışmanı Halil Çebi, HABERTÜRK'e konuştu. Yıllardır gümrüklerden araba ithal ettiklerini ifade eden Çebi, 'Bu otomobiller Sanayi Bakanlığı denetiminde TSE yetkililerince tam saptama yapılarak, sıfır ve kullanılmamış statüsünde belgelendirilir. Otomobiller, gümrük yetkililerince muayene ve saptama yapılarak vergileri ödenerek ithal edilir. İthalatçı, otomobilleri ya doğrudan yada bayileri vasıtasıyla tüketiciye satar. Tüketici bu evrelerin hiç bir safhasında yoktur' dedi.

200 BİN KİŞİ MAĞDUR OLACAK

Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Gümrük yetkilileri, yıllar sonra söz konusu otomobillere yurtdışında seyrüsefer tescili yapıldığı gerekçesiyle kaçak olduğunu iddia ederek el koyma işlemini yürürlüğe koydu. Bu otomobiller kusurluysa ve ithali olası değilse sebep yurt kurumları otomobillere ithal onayını müsait gördü? Bu biçimde takribî 45 bin araba bulunmakta. Bu vasıtaların en az 3 veya 4 satış gördüğü düşünülürse mağdur sayısı 200 bine ulaşır. Bu vasıtaların ithalatı esnasında hiç bir mesuliyeti olmayan alıcıların suçu yok. Yetkililerden lüzumlu çalışmaları yapmasını bekliyoruz. (Kaynak:Habertürk)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×