Hayati Yazıcı: Komisyon ücretleri artmadı, sınırlandırıldı

Bankaların faiz dışında tüketicilerden talep ettiği ücret, komisyon ve masraflara ilişkin tüketicileri koruyucu yeni tedbirlerin getirildiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Komisyon ücretleri artmadı tam tersine sınırlandırıldı.

Hayati Yazıcı: Komisyon ücretleri artmadı, sınırlandırıldı
13 Şubat 2014 Perşembe 11:58

Bankaların faiz dışında tüketicilerden talep ettiği ücret, komisyon ve masraflara ilişkin tüketicileri koruyucu yeni tedbirlerin getirildiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Komisyon ücretleri artmadı tam tersine sınırlandırıldı. Yeni Tüketici Kanunu ile; tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alınmış, tüketicilerin hak arama yolları kolaylaştırılmış ve tüketicinin bilgilendirilmesi konusu ön plana çıkarılmıştır” dedi.

Hayati Yazıcı. yazılı bir açıklama yaparak bazı gazetelerde ve internet sitelerinde 'Komisyon Ücretleri 3 milyar TL arttı' başlıklı haberlerin yer aldığını belirtti. Yazıcı, haberlere dair şunları ifade etti:

“Bankacılık Hizmet Gelirleri ve Komisyonlar'ın 2013’te 3 milyar 220 milyon lira artış gösterdiği, Yeni Tüketici Yasasıyla ücret ve komisyonların yasal hale getirildiği, daha önce iade edilen ücretlerin de artık geri alınamayacağı ve tüketicilerin yanıltıldığı, konunun muhatabı olan şahsımın tüm bu ücret kalemlerini kaldıracağımızı söylediğim ama tam tersi uygulama yaptığımız hususunun tüketici dernek başkanları tarafından ifade edildiği haberlerde belirtilmiştir. Bu iddialar kesinlikle doğru değildir. Bilindiği üzere bankalar; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 'Faiz Oranları ile Diğer Menfaatler' başlıklı 144 üncü maddesi uyarınca Merkez Bankası tarafından düzenlenen Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğin 4 üncü maddesi gereğince, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların niteliklerini ve sınırlarını serbestçe belirleyebilmektedir. Hali hazırda bankaların hangi faiz dışı ücret ve komisyonlarını alabileceğine ilişkin bir düzenleme yer almadığından, kendilerinin serbestçe belirlediği isimler altında farklı ücret ve masrafları tüketiciden talep etmektedirler. Tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması amacıyla mevcut uygulama dikkate alınarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a yeni bir düzenleme eklenmiştir. 2014 Mayıs ayında yürürlüğe girecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemede 'Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez. Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenir.' hükmüne yer verilmiştir.”

"SORUNLAR AZALACAK"

Söz konusu yasal düzenlemeyle tüketicilerin sorunlarının azalacağını vurgulayan Yazıcı, “Bankacılık sektöründeki yeni düzenlemelerin uygulamaya konulmasıyla birlikte mevcut uygulamada herhangi bir sınırlama olmaksızın bankalar tarafından serbestçe belirlenen ücret, komisyon ve masraflara bir sınırlama getirilecek olup, bu alanda tüketicilerin yaşamış olduğu sorunların büyük ölçüde azalacağı öngörülmektedir. Bu kapsamda, yeni Kanun ile; tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alınmış, tüketicilerin hak arama yolları kolaylaştırılmış ve tüketicinin bilgilendirilmesi konusu ön plana çıkarılmıştır” diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×