Döviz kurundaki yükseliş, hazır giyim ihracatına rekor getirdi

Egeli hazır giyim ihracatçıları, 2014 yılına yeni bir rekorla girdi. Ocak ayında 124 milyon 904 bin dolarlık ihracat yapan eden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHGKİB), aylık bazda tarihinin en yüksek rakama imza attı.

Döviz kurundaki yükseliş, hazır giyim ihracatına rekor getirdi
15 Şubat 2014 Cumartesi 12:33

Egeli hazır giyim ihracatçıları, 2014 yılına yeni bir rekorla girdi. Ocak ayında 124 milyon 904 bin dolarlık ihracat yapan eden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHGKİB), aylık bazda tarihinin en yüksek rakama imza attı. Birlik, 2014 Ocak ayında ihracatını, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 15 arttırdı. Bu artışta, döviz kurlarındaki yükseliş etkili oldu.

Döviz kurlarındaki değişimin hazır giyim ihracatını olumlu etkilediğini belirten EHGKİB Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, geçen ocak ayında 125 milyon dolara dayanan ihracatlarını önümüzdeki aylarda tekrarlayarak, 2014 yılını 1,5 milyar dolarla tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Egeli hazır giyim ihracatçılarının pazar faaliyetleri hakkında da bilgi veren Kızılgüneşler, “Ana ihraç pazarımız olan Avrupa Birliği ülkelerinde yürüttüğümüz Turkish Fashion Break (TFB) organizasyonları, diğer pazarlarda yürüttüğümüz ticaret heyeti ve alım heyeti organizasyonları ihracat rakamlarımızın artmasında etkili oluyor. İhracat rakamlarına baktığımızda özellikle Almanya, İspanya, Birleşik Krallık, Hollanda, İtalya ve Danimarka, ihracatımızdaki en büyük pazarlar olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.” dedi.

AVRUPALI İTHALATÇILAR UZAKDOĞU'DAN TÜRKİYE’YE YÖNELDİ

Avrupalı ithalatçıların stok maliyetini azaltmak istediğini vurgulayan Kızılgüneşler, “Avrupalı alıcılar, sipariş verdikten iki hafta sonra ürün teslim edebilen Türk hazır giyim ihracatçılarını, Uzakdoğulu tedarikçilere tercih ediyor. Türk hazır giyim sektörü, hızlı teslim yanında dünyada moda akımlarına uygun ve kaliteli koleksiyonlarıyla öne çıkıyor. Sektör olarak tasarıma yaptığımız yatırımların meyvelerini topluyoruz.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×