ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi beklentiyi aştı

ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi beklentiyi aştı
01 Haziran 2016 Çarşamba 17:29

WASHINGTON (AA) - ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi mayısta 51,3'e yükselerek beklentiyi aştı.

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanan İmalat Sanayi Endeksi, mayısta önceki aya kıyasla 0,5 puan artarak 51,3 oldu. Böylece, imalat sektörünün genişlemeyi 3. aya taşıdığına işaret eden endekse yönelik beklenti 50,3 seviyesindeydi.

ISM İmalat Sanayi Endeksi, perakende, inşaat, kamu, sağlık ve finansal hizmetleri de içeren, toplamda 18 sektörden 300'ü aşkın şirket yöneticisiyle yapılan anket sonuçlarına göre hesaplanıyor. Endeksin 50 ve üzerinde değerler alması sektördeki genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Analistler, Kasım 2015'te 3 yılın ardından ilk kez 50'nin altına geriledikten sonra uzun süre zayıf kalan ISM endeksinin mart, nisan ve mayısta bu seviyenin üstünde seyretmesini, sektörün toparlanma sinyalleri olarak değerlendiriyor.

ABD'de yine bugün açıklanan mayıs ayı PMI İmalat Sanayi Endeksi, 50,7 ile beklentinin hafif üstünde gerçekleşti. Söz konusu endekse ilişkin beklenti 50,5 olarak öngörülmüştü.

Öte yandan, ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre, nisan ayı inşaat harcamaları yüzde 0,6 artış beklentisinin aksine yüzde 1,8 geriledi. Beklenmedik şekilde düşen inşaat harcamaları, böylece son 5 yılın en kötü performansını kaydetti.

Bu arada, küresel piyasalardaki negatif seyire ayak uydurarak güne düşüşle başlayan New York borsasında endeksler, verilerin ardından satış ağırlıklı eğilimini sürdürüyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×