Kırklar Dağı konutlarından PKK'ya pay ayrılmış

Kırklar Dağı konutlarından PKK'ya yüzde 7'lik fon aktarıldığı iddia edilen davanın iddianamesi kabul edildi

Kırklar Dağı konutlarından PKK'ya pay ayrılmış
10 Haziran 2016 Cuma 13:50

Diyarbakır'da, Dicle Nehri kıyısındaki Kırklar Dağı Yaşam Konutları'nın yapımında terör örgütüne fon aktarıldığı iddiasıyla aralarında eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu 11'i tutuklu 32 sanık hakkında 15 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Sur ilçesindeki Kırklar Dağı mevkisinde 2011 yılında özel bir şirket tarafından yapımına başlanan 725 dairelik konutun yapım aşamasında terör örgütü PKK'ya, konutların değerinin yaklaşık yüzde 7'lik bölümünün "fon" adı altında aktarıldığı bildirildi.

Kırklar Dağı konut yapım sözleşmesinin imzalanmasının ardından sanık Namık Kemal A'nın müşteki Ufuk Eser S'ye "PKK/KCK silahlı terör örgütüne belirli miktar ve oranda pay verilmesinin zorunlu olduğunu, aksi taktirde konut yapım işinin sürdürülemeyeceğini" aktardığı kaydedilen iddianamede, projede yaşanan sorunlara ilişkin eski Sur Belediye Başkanı Demirbaş'ın organizesinde toplantı gerçekleştirildiği, toplantının gizli soruşturmacı tarafından takip edildiği ve toplantı öncesinde telefonların kapatılarak toplatıldığı kaydedildi.

Gizli soruşturmacı ve teknik takip sonucu elde edilen ses kayıtlarını da yer verilen iddianamede, kayıtlarda Ufuk Eser S'nin sanık Nevzat Sertaç Ö. ile PKK'ya fon olarak aktarıldığı iddia edilen konutların satışıyla ilgili konuşma yaptığının tespit edildiği belirtildi.

İddianamede, sanıkların PKK/KCK silahlı terör örgütüne konut yapımı üzerinden fon sağlamak amacıyla fikir ve eylem birliği içerisinde hareket etmek suretiyle müştekinin tarafı olduğu kat karşılığı inşaat sözleşmesinin "zor kullanılmak" suretiyle feshini sağladıkları ifade edildi.
Sanıkların terör örgütüne fon sağlama şekil ve yöntemlerini kararlaştırmak ve alınan kararları uygulamaya koymak amacıyla görüşme ve toplantı düzenledikleri aktarılan iddianamede, terörizmin finansmanı ve yağma suçlarını işledikleri konusunda yeterli şüphenin bulunduğu vurgulandı.

İddianamede, 18 Şubat'ta 2012 tarihinde gizli soruşturmacı tarafından düzenlenen raporda, sanıklardan "Hacı" lakaplı Mehmet Salih C'nin Ufuk Eser S'ye terör örgütü PKK mensuplarını kastederek, "dağdaki sefillere" erzak göndermeleri gerektiğini ve bunun için 5 bin lira para istediğine yer verildi.

TALEP EDİLEN CEZALAR

İddianamede, aralarında eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu 11'i tutuklu 32 sanık hakkında "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" ve "nitelikli yağma" suçlarından 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×