Türkiye'nin Irak'tan sonra ilk askeri üssü Somali'ye

Türkiye'nin Irak'taki askeri üssünün dışında ilk yurt dışı askeri üssü Somali'de açılıyor

Türkiye'nin Irak'tan sonra ilk askeri üssü Somali'ye
30 Eylül 2016 Cuma 15:38

Sonhaberler / Haber Merkezi

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde Musul'daki Başika Askeri üssünün dışında ilk yurt dışı üssü Somali'de açılıyor. Somali'de yapılan Türkiye'nin yurt dışındaki ikinci askeri üssü tamamlandı. BM'in onayladığı anlaşma kapsamında 10 bin 500 Somalili asker Türk üssünde eğitimgörecek. Ayrıca askeri üssün güvenliğinin sağlanması için de Türkiye'den asker gönderilecek.

NTV'nin haberine göre,  Somali'nin bölgesel anlamda stratejik önemi bulunuyor. Arap yarımadasına komşu olan Somali'nin Aden Körfezi'ne ve Hint Okyanusuna kıyısı bulunuyor. Kızıldeniz'e açılan kapı niteliğindeki Somali korsanların en yoğun faaliyet gösterdiği ülkelerden biri. Ayrıca El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü de Somali'de faaliyet gösteriyor.Türkiye yurtdışındaki ilk askeri üssünü Somali'de kurdu. Üste 200 Türk askeri görev yapacak. Türkiye yurtdışındaki ilk askeri üssünü Somali'de kurdu. Üste 200 Türk askeri görev yapacak. 

ÜÇÜNCÜ ASKERİ ÜSSÜ KATAR'A YAPILACAK

Türkiye'nin yurt dışındaki tek askeri üssü Somali'de olmayacak. Katar'a askeri eğitim üssü kurulması için 2014'te imzalanan bir anlaşma bulunuyor.

Türkiye'nin Ortadoğu'daki gözü olacak bu üsste, TSK'nın tüm kuvvetlerinden güç bulunacak. Türk askerlerinin ana görevi, Katar askerlerine eğitim vermek olacak. Şu an Katar'da halihazırda 150 kişilik öncü Türk birliği bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×