Türkiye ile Rusya arasında 'yumuşama'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Rusya ile ilişkilerde yumuşama olduğunu açıkladı

Türkiye ile Rusya arasında 'yumuşama'
27 Haziran 2016 Pazartesi 12:19

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İsrail'in yanı sıra Rusya’yla ilişkilerde de yumuşama gördüklerini söyledi. "Türk işçilerin çalışması için yeniden izin çıktı" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Çankaya Köşkü'nde gazetecilere açıklama yaptı. 

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin normalleştirilmesi konusundaki anlaşma hakkında konuştu. “26 Haziran’da belli bir noktaya gelinmiştir. Her iki başbakanın eş zamanlı yapacağı açıklamayla duyurulacaktır” diyen Kurtulmuş, Rusya’yla ilişkilerde de yumuşama gördüklerini söyledi:
“Özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın mektuplarının ardından Rusya’yla ilişkilerimizde de yumuşama yönünde trendi görüyoruz. Türk işçilerin çalışması için yeniden izin çıktı.”

AB'YE DUYARLILIK ÇAĞRISI

Kurtulmuş, Büyük Britanya’nın AB’den çıkış kararını değerlendirdi:  “Ortak bir ordusu olmazsa, AB’nin dağılma sürecine gireceği uyarısını çok önceden yapmıştık. Özellikle Ukrayna krizinde AB’nin herhangi bir çözüm üretememesi, Birliğin sorun çözme yeteneğinin olmadığı konusunda önemli bir göstergeydi. Son gelişme karşısında AB Türkiye’ye karşı çok daha duyarlı davranmalı. Türkiye’nin vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasının önemini çok daha iyi anlamalı. Vize serbestisi konusundaki beklentimiz son derece açık ve anlaşılır. Yükümlülüklerimize riayet ettiğimizin bir kere daha altını çizmek istiyorum.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK"

Gümrük Birliği’ne girmesiyle Türkiye’nin maddi anlamda önemli kayıpları oldu. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ni yeniden gündeme getirmesi zaruridir.”


Etiketler; #rusya #türkiye

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×