Hulusi Akar 'terör zirvesi' için Kuveyt'te

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Koalisyon Genelkurmay Başkanları Toplantısı'nda PYD'nin tartışılmayacak kadar açık şekilde PKK ile organik bağları bulunan terör örgütü olduğuna vurgu yapacak

Hulusi Akar 'terör zirvesi' için Kuveyt'te
22 Şubat 2016 Pazartesi 16:27

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona mensup ülkelerin genelkurmay başkanlarının bir araya geldiği Kuveyt'teki toplantıda, PYD'nin tartışılmayacak kadar açık şekilde PKK ile organik bağları bulunan terör örgütü olduğuna vurgu yapacak.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Orgeneral Akar, Kuveyt'teki toplantıda Türkiye'nin Suriye konusundaki tezlerini anlatacak.

Rusya Federasyonu'nun Suriye'de düzenlediği hava harekatında, koalisyon üyesi ülkelerce desteklenen ılımlı muhalifleri hedef aldığını muhataplarına aktaracak olan Akar, bu hava harekatlarının Türkiye'ye yönelik göçün yanı sıra bölgede sivil kayıplara neden olduğuna da dikkati çekecek.

Akar ayrıca, PYD'nin tartışılmayacak kadar açık şekilde PKK ile organik bağları bulunan terör örgütü olduğu konusunda genelkurmay başkanlarını bilgilendirecek.

Orgeneral Akar, PYD-YPG'nin faaliyetlerinden zarar gören bölge halkının yaşadığı büyük sıkıntılar ve baskı görerek göçe zorlanmasının demografik yapıyı geri dönülemeyecek şekilde bozmasıyla ilgili de sunum yapacak.

Kuveyt'te 29 ülkenin katılımıyla bugün başlayan, terör örgütü DAEŞ'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyon ülkeleri genelkurmay başkanları toplantısının iki gün sürmesi planlanıyor. Toplantıda koalisyon ülkeleri arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesine yönelik konuların ele alınması bekleniyor.

Terör örgütü DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyon ülkelerinin genelkurmay başkanlarının bir araya geldiği toplantılar daha önce Ürdün, Fransa, Almanya, ABD, Suudi Arabistan, Katar ve İspanya'da yapılmıştı.

KATAR'A DA GİDECEK

Öte yandan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Katar'ı da ziyaret edecek.

Akar, bu ülkede görev yapan Türk askeri personelinin yanı sıra Kara Unsur Komutanlığı, ABD Merkez Komutanlığı ve Birleşik Hava Harekat Merkezini de ziyaret edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×