Hadi: Yemen'in yüzde 80'i kontrolümüzde

Ankara'da konuşan Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, ülkesinin yüzde 80'nin kendi kontrolleri altında olduğunu belirterek, hiçbir Yemenli'nin ölmemesi için çaba harcadıklarını söyledi

Hadi: Yemen'in yüzde 80'i kontrolümüzde
16 Şubat 2016 Salı 23:37

Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın misafiri olan Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, "Yemenliler beni ülkenin içinde bulunduğu problemden kurtarmam için seçti. Bu nedenle ben de hiçbir Yemenlinin kanının akmaması için çaba harcıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Hadi, Erdoğan ile görüşmesinde İran'ın Yemen'in iç işlerine müdahalesini, koalisyon ülkelerinin Yemen'de yürüttüğü operasyonları ve Yemen'de devam eden terörle mücadele çalışmalarını ele aldıklarını söyledi.

Yemen'de Şafi ve Zeydilerin, Husilere karşı aynı safta savaştığını hatırlatan Hadi "Bu da Yemen'de yaşanan olayların bir mezhep savaşı olmadığını siyasi mücadele olduğunu gösteriyor. Husiler, 470 bin kişilik Sa'da kentinin yüzde 10'unu oluşturuyor ve bunlar 26 milyon nüfusa sahip Yemen'i kontrol altına almaya çalışıyor. Yemen halkı bunu kabul etmedi" diye konuştu.

Yemen'de daha önce Zeydiler ve Şafiler arasında hiçbir sorun yaşanmadığını dile getiren Hadi, "Aynı camide namaz kılıyorlardı. İki mezhep arasında en ufak bir sürtüşme dahi yoktu. Fakat İran'a gidip eğitim alan Husiler, İran deneyimini Yemene taşıdı. Biz Husilere İran deneyiminin Yemen'e uymayacağını söyledik. Ulusal Diyalog Konferansı (UDK) sürecinde 1 yıl boyunca diyalog ile Yemen'in 60 yıldır biriken konularını masaya yatırarak çözmeye çalıştık. Bir yılın sonunda UDK olarak bazı kararlar aldık. Fakat Husiler 11 maddelik farklı şartlar öne sürdü. Yemen'de iç savaşın önüne geçmek için bu ağır koşulları kabul ettim. Yemenliler beni ülkenin içinde bulunduğu problemden kurtarmam için seçti. Bu nedenle ben de hiçbir Yemenlinin kanının akmaması için çaba harcıyorum" diye konuştu.

Hadi, Husilerin Ali Abdullah Salih ile anlaşarak, Abdulmelik Husi'nin dini lider, Ahmed Ali Abdullah Salih'in ise sonraki lider olmasını istediğini ifade ederek, "Bundan sonra Husiler Ali Abdullah Salih ile gelip meşru yönetimi ele geçirdiler. Cumhurbaşkanı'nın evini ablukaya aldılar. Ben de Aden'e geçmek durumunda kaldım. Bizi Aden'de savaş uçaklarıyla vurdular" şeklinde konuştu.

ÜLKEİN YÜZDE 80'İ KONTROL ALTINDA

Husilerin darbesiyle kendini iki seçenek arasında bulduğunu ifade eden Hadi, "Ya yönetimi onlara bırakacaktım ya da Körfez ülkelerinden yardım talep ederek ülkemi kurtaracaktım. Yemen'i İran'a veya Husilerin İran deneyimine bırakmamak için Körfez ülkelerinden müdahale etmeleri talebinde bulundum. Elhamdülillah şimdi Yemen'in yüzde 80'i meşru hükümetin kontrolü altında, yüzde 20'si için de mücadele devam ediyor" dedi.

Yemen'deki son gelişmeleri değerlendiren Hadi, "Biz teröre karşı Suudi Arabistan liderliğinde oluşturulan koalisyonu destekliyoruz. Yemen'in de teröre karşı mücadelesi devam edecektir" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×