Erdoğan'dan Suriye sınırı için NATO'ya çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun Suriye sınırında Türkiye'yi daha aktif bir şekilde koruması gerektiğini belirtti

Erdoğan'dan Suriye sınırı için NATO'ya çağrı
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi için Polonya'ya hareketinden önce açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin 'Bu ay sonu, Ağustos başı gibi planlanması gündemde, netleştikten sonra duyurulacaktır.' ifadesini kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı, Suriye krizine ilişkin 'NATO üyesi olarak dostlarımızın bizi yalnız bırakmaması gerekir. Bugüne kadar böyle bir şey görmedik.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından önemli satırbaşları: "Geçtiğimiz haftalarda önce İstanbul'da, ardından Irak ve Suudi Arabistan'da yaşanan terör saldırılarında gördüğümüz gibi, uluslararası güvenlik giderek daha kırılgan bir hal alıyor. Bu durum sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki birkaç ülkeyi etkileyen lokal bir sorun değildir. Bilakis tüm ülkeleri, tüm bölgeleri etkisi altına alan, küresel boyutu olan bir meseledir. Nitekim Fransa, Belçika, Tunus, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelen terör eylemleri nerede olursa olsun, ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülkenin bu sürecin dışında olmadığını ortaya koymuştur."       

"Güvenlik tehdidi kavramının mahiyeti çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte NATO'nun daha aktif olması, bu yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor. Küresel istikrar ve güç dengesinin devamı için, ittifakın dayanışmasını sürdürmesi, caydırıcılığını da tahkim etmesi şarttır. NATO'nun Türkiye'nin güvenliğini olumsuz etkileyen gelişmeler karşısında çok daha fazla çaba göstermesini bekliyoruz." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×