Erdoğan, Obama ile 'Gülen'in iadesini konuştu

Erdoğan, Obama'ya Gülen'in iadesi konusunda bazı taleplerde bulundu. Obama da darbe soruşturması için gereken bütün desteği vereceği sözünü verdi

Erdoğan, Obama ile 'Gülen'in iadesini konuştu
19 Temmuz 2016 Salı 20:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Erdoğan, Obama'ya Gülen'in iadesi konusunda bazı taleplerde bulundu. Obama da darbe soruşturması için gereken bütün desteği vereceği sözünü verdi. 

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Açıklamaya göre Başkan Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a darbe girişimi soruşturmasında mümkün olan tüm yardımı yapmayı teklif etti. Görüşmede ayrıca Obama'nın Erdoğan'a "demokratik değerlere saygı" çağrısında bulunduğu ifade edildi.

ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in durumunun da görüşüldüğü telefon konuşmasında, Türkiye'nin ABD hükümetine Gülen hakkında materyal sunduğu ifade edildi. Sözcü, Türkiye'nin iade talebi ABD hükümetine ulaştığında, ilgili iade anlaşması uyarınca değerlendirileceğini ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü, ABD'nin Türkiye'nin seçimle işbaşına gelmiş hükümetiyle bağlarına son derece önem verdiğini ifade etti, Türkiye'deki tüm ilgili kurumlara itidal ve hukukun üstünlüğüne bağlı kalma çağrısı yaptıklarını aktardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×