Çavuşoğlu- Szijjarto basın toplantısı

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: - "(FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma) Bugüne kadar bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler var, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlemleri yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin ilişiğini kestik" - "31 kişi yurt dışından Türkiye'ye gelmedi. Kaçtılar. Ama onlarla ilgili de takibimiz devam ediyor. Onların da Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili yasal süreci gittikleri ülkeler nezdindeki girişimlerimizi de sürdüreceğiz" - "Sadece Başika kampımızdan yaptığımız atışlarla 650'den fazla DAEŞ’li teröristi öldürdük. Hiç kimse DAEŞ ile mücadelede bir yerden bu kadar DAEŞ’li teröristi etkisiz hale getirdiğini söyleyemez"

Çavuşoğlu- Szijjarto basın toplantısı
23 Ağustos 2016 Salı 20:01

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Bakanlıkta yürütülen soruşturmaya ilişkin, "Bugüne kadar Bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler var, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlemleri yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin ilişiğini kestik." dedi.
Çavuşoğlu, Bakanlık konutunda Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Ankara'daki temasları çerçevesinde Başbakan Binali Yıldırım'la da görüşen Szijjarto ile kendisinin de uzun ve verimli bir görüşme yaptığını belirten Çavuşoğlu, FETÖ'nün darbe girişimi karşısında Macaristan'ın Türkiye'ye verdiği desteğe işaret ederek, "Darbe girişimi sırasında ve sonrasında Türkiye'ye Türk demokrasisine, Türk milletine ve demokratik seçimle iş başına gelmiş Cumhurbaşkanı ve hükümete verdikleri net bir destek için çok teşekkür ediyorum. Hiç amasız veya bahanesiz son derece net destek verdiler. Gerçek bir dost nasıl olunur, bunu dosta düşmana herkese gösterdiler. Macaristan ve Macar halkı bizim her zaman dostumuzdur." diye konuştu.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın döneminde ikili ilişkilerin yüksek düzeyli stratejik iş birliği seviyesine çıkarıldığını ve bu kapsamda daha önce iki toplantı yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, gelecek toplantının da Türkiye'de gerçekleştirileceğini söyledi.
İki ülke arasında mükemmel seyreden siyasi ilişkilerin yanı sıra ikili ticaret hacminin de son dönemde artış olduğunu anlatan Çavuşoğlu, yaklaşık 2 milyarlık hacmin 5 milyar dolara hedefine ulaşması için çalışmaların süreceğini belirtti.
Türkiye ve Macaristan'ın kültür olarak da birbirine yakın olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, hem Macaristan'daki Yunus Emre Kültür Merkezine, hem de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) ülkedeki faaliyetlerine yönelik ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Çavuşoğlu, Eylül 2016'da Zigetvar Kuşatması'nın 450'nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin Macaristan'da bu kapsamda düzenlenecek etkinliklere memnuniyetle katılacağını söyledi.
- Sorular
Bakan Çavuşoğlu, 15 Temmuz sonrasında Avrupa'nın Türkiye'ye yeterince destek verip vermediği yönündeki soruya, Macaristan'ın darbe girişiminin ilk anlarından itibaren bu girişiminin nasıl sonuçlanacağını beklemeden Türkiye'nin yanında olduğunu ve Bakan Szijjarto'nun Türkiye'ye gelmek isteyen ilk siyasetçilerden olduğunu belirterek, "Birçok ülke, birçok siyasetçi darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağını görmek istedi, bekledi. Ondan sonra da maalesef girişimin başarısız olmasından duyduğu üzüntüyü de açıklamalarında gördük. Kızgınlıklarını da açıkça ifade ettiler. Türkiye'ye yönelik kullandıkları ifadelerinde bunu görüyoruz. Ama Macaristan gibi dostlarımızı biz her zaman ayrı tuttuk." diye konuştu.
- "Bugüne kadar 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık"
Çavuşoğlu, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Türkiye'ye çağırılan dış misyonlarda görevli yaklaşık 300 diplomata ilişkin yeni bir gelişme olup olmadığına ilişkin soruya, "Bugüne kadar Bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler var, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlemleri yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin ilişiğini kestik. Geçen sene Başbakanlıkta oluşan bir birim vardı, 34 kişiyi oraya göndermiştik, onların da devletle ilişiği kesildi. Bazıları da gözaltına alındı, sizler de takip ettiniz." yanıtını verdi.
Bakanlıkta titiz bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"Kurunun yanında yaş da yansın anlayışı yoktur, bu her şeyden önce vicdani bir sorumluluktur. Bu terör örgütüyle bağı olanlar ve bu terör örgütünün desteğiyle çalınan sorularla Bakanlığımıza girenlerle ilgili elbette işlemler yapacağız. 31 kişi yurt dışından Türkiye'ye gelmedi. Kaçtılar. Ama onlarla ilgili de takibimiz devam ediyor. Onların da Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili yasal süreci gittikleri ülkeler nezdindeki girişimlerimizi de sürdüreceğiz."
- İsrail ile normalleşme
Türkiye - İsrail ilişkilerinin normalleşmesi sürecini değerlendiren Çavuşoğlu, henüz Türkiye'nin Tel Aviv'e atayacağı büyükelçinin kim olacağına dair bazı isimler üzerinde durulduğunu, ancak kimin atanacağının henüz belli olmadığını, bu konudaki istişarelerin devam ettiğini söyledi.
- Biden ve Barzani'nin Ankara ziyareti
Bakan Çavuşoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin Ankara ziyaretlerinin aynı döneme gelmesi nedeniyle Türk yetkililerle üçlü bir görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyu "Böyle bir üçlü toplantı öngörülmüyor. Barzani bugün Ankara’da, Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecekler. Ben de katılacağım. Biden ise yarın sabah geliyor aynı gün dönüyor. Dolayısıyla üçlü toplantı yok." diye yanıtladı.
- "Sadece Başika'dan yaptığımız atışlarla 650'den fazla DAEŞ’li teröristi öldürdük"
Çavuşoğlu, "Türkiye'nin havadan ya da karadan Cerablus'a birkaç gün içinde atacağı adımlar nelerdir?" sorusuna, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından DAEŞ ve PYD'nin de Türkiye'ye yönelik saldırılarını artırdığını belirterek, şöyle devam etti:
"FETÖ de bunların hepsiyle işbirliği içindeydi. Bu tesadüf değil. Nasıl büyük Türk milletiyle birlikte darbe girişimine dur dediysek ve darbeyi yendiysek bu terör örgütlerine karşı mücadelemiz devam edecek içeride ve dışarıda. Suriye'de de Irak'ta da devam edecek. PKK, YPG ile de devam edecek, DAEŞ ile de devam edecek. Sonuna kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz ve DAEŞ’in komşu ülkelerimizden hem Suriye hem Irak'tan temizlenmesi için de her türlü katkıyı sağlayacağız. Söylediğiniz bölgelerdeki operasyonlara da zaten destek veriyoruz. Hem Afrin'den doğuya doğru kuzeyden giden hem de Cerablus'tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz. Bu her şeyden önce bizim kendi güvenliğimiz için önemli ve bölgenin istikrarı için, terör örgütlerinden bölgemizin temizlenmesi için önemli."
Türkiye'nin koalisyon ülkelerine de her türlü lojistik desteği verdiğini ve şimdiye kadar aktif şekilde DAEŞ'e karşı mücadelede yer aldığını belirten Çavuşoğlu, "Sadece Başika kampımızdan yaptığımız atışlarla 650'den fazla DAEŞ’li teröristi öldürdük. Hiç kimse DAEŞ ile mücadelede bir yerden bu kadar DAEŞ’li teröristi etkisiz hale getirdiğini söyleyemez." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×