Bozdağ: 15 Temmuz'dan söz etmeyen AB raporu utanç verici

Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye tarihinin en büyük olaylarından biri olarak değerlendirilen 15 Temmuz'dan söz etmeyen AB ilerleme raporunu 'utanç verici' olarak nitelendirdi

Bozdağ: 15 Temmuz'dan söz etmeyen AB raporu utanç verici
10 Kasım 2016 Perşembe 16:28

Sonhaberler / Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AB'nin Türkiye İlerleme Raporu'nda Fetullahçı Terör Örgütü'nden (FETÖ) bir terör örgütü olarak değil de "Gülen Hareketi'"olarak bahsedilmesini, esef ve şaşkınlıkla karşıladıklarını bildirdi.

Bozdağ, AB Komisyonunca hazırlanan rapora ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye aleyhine propaganda yürüten terör örgütleri PKK ve FETÖ'nün temelsiz iddiaları başta olmak üzere Türkiye karşıtlarının ülke aleyhindeki görüşleriyle soyut ve afaki pek çok iddiaya bu yılki raporda yer verildiğini belirtti.

Yargının siyasi baskı altında olduğu yönündeki afaki ve temelsiz iddialarına, somutlaştırılma ihtiyacı hissedilmeden raporda yer verildiğine dikkati çeken Bozdağ, raporu hazırlayan komisyon üyelerinin, Türk yetkililerinin kendilerine aktardığı bilgilere raporda neredeyse hiç yer vermediğini vurguladı.

Bozdağ, raporu hazırlayanların, Türkiye aleyhine ileri sürülen iddiaların önemli bir kısmını doğru kabul ettiğine ve bu iddialara raporda yer vererek objektiflikten uzaklaştıklarına dikkati çekti.
Raporda yer alan yargı bağımsızlığına, yargının uygulamalarına ilişkin eleştiri ve iddialara karşı tüm gerçekleri raporun hazırlık sürecinde şeffaflık içerisinde AB tarafıyla paylaştıklarını bildiren Bozdağ, buna rağmen maddi hatalar da içeren birçok iddiaya yer verildiğini belirtti.

Bozdağ, "15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü, sadece demokrasi, hukuk devleti, milli irade ve milli iradenin seçtiklerine karşı yapılmamış, aynı zamanda AB’nin üzerinde yükseldiği temel değerlere karşı da yapılmıştır. Cumhurbaşkanının, TBMM’nin, Başbakan ve Hükümetin, siyasi partilerin, sivil toplumun, medyanın ve hepsinden önemlisi 79 milyon Türk halkının ayrımsız yaptığı mücadele, demokrasi, hukuk devleti, milli iradenin seçtikleri ve AB üzerine inşa edildiği temel değerlere sahip çıkma mücadelesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Raporda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türk halkının ve Türkiye'nin destansı mücadelesine hak ettiği şekilde yer verilmediğini belirten Bozdağ, bu mücadelenin takdir de edilmediğine dikkati çekti.

Bozdağ, "246 şehidin yaşam hakkı ve şehit yakınlarının mağduriyetleri ile 2 bin 194 gazinin ve ailelerinin mağduriyetlerinden söz etmeyen, bunların haklarından ve hukuklarından bahsetmeyen raporda, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, milli irade ve AB değerlerini yok etmeye teşebbüs eden Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine ilişkin endişe ve kaygıları dile getirmeleri AB değerlerini savunanlar bakımından utanç vericidir. Raporda, Fetullahçı Terör Örgütü'nü bir terör örgütü olarak nitelendirmek yerine, 'Gülen Hareketi' olarak bahsedilmesini, esefle ve şaşkınlıkla karşılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Türkiye'de yaşananların başka bir AB ülkesinde yaşandığında bu eylemleri yapan ve yaptıran terör örgütüne, Türkiye'nin sahip çıkması ya da ilerleme raporunda olduğu gibi terör örgütü demekten kaçınması halinde "AB üyesi ülkeler ne hissederdi?" sorusuna yer veren Bozdağ, raporda eli kanlı terör örgütünden "Gülen Hareketi" şeklinde bahsedilmesinin örgütün gerçekte terör örgütü olma vasfını ortadan kaldırmayacağını vurguladı.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
raporu geri iade et gitsin ne uğraşıyorsun hakikatleri araştırın buun ona göre yazın desene