Başbakan Yıldırım: Avrupa daha zararlı çıkar

ilişkilerin kopması halinde Türkiye'nin zarar göreceğini kabul eden Başbakan Yıldırım, Avrupa'nın üç katı daha fazla zarar göreceğini belirtti

Başbakan Yıldırım: Avrupa daha zararlı çıkar
24 Kasım 2016 Perşembe 22:03

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye aleyhinde aldığı kararla ilgili ikinci kez yorumda bulundu. Gündüz yaptığı açıklamada, AP kararı için "Bizim için yok hükmündedir" diyen Başbakan Yıldırım, akşam bir kez daha yaptığı yorumda, "Avrupa Birliği daha zararlı çıkar" uyarısında bulundu. Başbakan Yıldırım, "AB ile ilişkileri koparmak Türkiye'ye zarar verir kabul ediyorum ama Avrupa'ya 3 misli, 5 misli zarar verir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, canlı yayında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Binali Yıldırım, TRT'de gazetecilerin sorularını cevapladı. İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları:

Başkalarının ayar vermeye kalkışması, yönlendirmelerle, talimatlarla hizaya getirmek bizim karakterimize uygun bir şey değil. Biz kendi kararını kendisi veren, en büyük dayanağı milleti olan geleneğimizde hep özgürlüğümüzü, istiklalimizi, canımız kadar önemli bilmişiz. Vesayet altına girmeden 16 devlet değiştirerek bu günlere gelmişiz. Bu hassasiyetimizin herkes tarafından görülmesi lazım. AB'de yaşanan gelişmeler Türkiye'deki gerçek durumu yansıtmıyor. AB'deki ülkeleri zehirleyen iki örgüt var. Biri PKK, diğeri de FETÖ. Bunlar amansız şekilde Avrupa'dan Türkiye'yi kötülemek için kampanya yürütüyorlar. Hele hele FETÖ'cüler, müslümanlardan topladıkları paraları oluk oluk buradaki lobi şirketlerine aktarıyorlar.

Avrupa ile ilişkileri kopma noktasına getirmek Türkiye'ye zarar verir kabul ediyorum ama Avrupa'ya 3 misli zarar verir. Şangay Beşliisne gelince bu AB'nin alternatifi olarak görülmemeli. Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeniyle diğer ülkelerle de ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla dünyanın gidişatına bakmamız lazım Çin, Hindistan, Pakistan gerçeği var. Bu ülkeler hızla büyüyor. Avrupa şuan durgun bir durumda. Bu bakımdan bizim doğu ile ilişkilerimizi geliştirmemiz gayet doğaldır. Bu bir tehdit değil. İlişkilerimizi hem siyasi hem de ekonomik olarak geliştirmemiz gerekiyor. AB olmazsa Şangay olur diye bir tercih içinde değiliz.

El-Bab kuşatılmış durumda, dün gece bir hava saldırısında 3 askerimiz şehit oldu, 10 yaralımız var. Bir daha olmaması için muhataplarımıza en kesin şekilde uyarılar yapıldı. Bunlar bizi amaçlarımızdan geri çevirecek değil.

Suriye'nin toprak bütünlüğüne karşı bir düşüncemiz yok. Halep'e yürümek gibi bir hedefimiz yok. Başkalarının ayar vermeye çalışması Türkiye'nin hiç hazzetmediği bir şeydir. Kendikararını kendisi veren bir ülkeyiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 yıl önce
başbakanım mültecileri hazırla ellerine tel makası bile ver zamanı gelince sınıra tren otobüslerle yığalım