Anlaşma sonrası Gazze'ye ilk yardım yola çıktı

Gazze'ye ulaştırılacak insani yardım malzemelerini taşıyan "Lady Leyla" isimli gemi, Mersin Uluslararası Limanı'ndan törenle uğurlandı

Anlaşma sonrası Gazze'ye ilk yardım yola çıktı
01 Temmuz 2016 Cuma 17:37

Türkiye-İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında Gazze'ye ulaştırılacak 11 bin ton insani yardım malzemesi taşıyan "Lady Leyla" adlı gemi, Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıktı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geminin uğurlanması töreninde, Kadir Gecesi'nin kutlanacağı günde Filistin halkına, Gazze'ye yardım gemisi gönderilerek, dayanışmanın, yardımlaşmanın güzel bir örneğine şahit olunduğunu söyledi.Gemideki 11 bin ton giysi ile gıdanın İsrail'in Aşdod Limanı'na, oradan da Gazze'ye ulaştırılacağını vurgulayan Elvan, "Türk Kızılayı yetkililerince teslim alınan bu insani yardımlar, Dışişleri Bakanlığımızın eş güdümünde yerine ulaşacak. Bu yardımları koordine eden, bu geminin yola çıkmasında gerekli hazırlıkları yapan AFAD'a, Türk Kızılayı ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyorum." dedi.

"Bu yardım sürecine nasıl geldiğimizi biliyorsunuz." diye konuşan Elvan, şöyle devam etti:
"Bizim şartlarımız vardı, yapılan görüşmelerde, uzun müzakerelerde Türkiye'nin ileri sürdüğü şartların tamamı kabul edildi. Türkiye, seçilmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 79 milyon tek yürek olarak dik durdu. Hakkı, hakikati savundu. Bu sayede yeniden insani yardım kanalları açıldı. Huzurlarınızda Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Bugün bir daha görüyoruz ki Akdeniz'de kurulacak her gönül köprüsü Mersin'den başlıyor. Bu gemide sizin sadece insani yardım malzemeleriniz bulunmuyor. Sizin gönülleriniz, sevinçleriniz, sizin bayramları bayram yapan anlayışınız var."İnsanlar, milletler ve coğrafyalar arasında buz dağları olması durumunda bundan kimsenin kazanamayacağına dikkati çeken Elvan, "Bundan kimseye yarar gelmez. Soğukluktan, gerginlikten kimse kazanmaz. O açıdan buzları eriteceğiz. Konuşacağız, anlaşacağız, insani olanın yapılması için hep birlikte hareket edeceğiz. Bunu, her türlü oyunla, her türlü terör saldırısıyla Türkiye'yi engellemeye kalkışanlara karşı inadına yapacağız." ifadelerini kullandı.
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının sadece Türkiye'ye, Türk milletine değil, 6,5 milyar insanlığa yapıldığını belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Terörün her türlüsü, sadece maruz kalan ülkeler değil, bütün insanlık için ortak mücadele edilmesi gereken günümüzün en büyük belasıdır. Bu belayla, birliğimizden, dirliğimizden, huzurumuzdan taviz vermeden devlet ve millet olarak sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. 'Lady Leyla' sadece insani yardım gemisi değildir. Milletimizin uzattığı bir gönül elidir, şefkat elidir. Bayram sevincinin birlikte paylaşılmasıdır. Bu sevinci yaşamamıza vesile olan herkese teşekkür ediyorum. 'Lady Leyla' gemisi güle güle gitsin, yolu açık olsun."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×