Türkiye'nin havası değişecek

Türkiye'nin temiz hava çalışmalarında üç yıl sonra AB standartlarını yakalayacağı açıklandı

Türkiye'nin havası değişecek
02 Mart 2016 Çarşamba 11:38

Son Haberler Logo

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, hava kirliliğinde Türkiye’de kullanılan mevcut sınır değerlerin, Dünya sağlık Örgütü ve AB’de uygulanan sınır değerlerde bulunmadığını, sınır değerlerin 2019’da AB üyelerindeki değerlere eşitleneceğini söyledi.

Milliyet’ten Meriç Tafolar’ın haberine göre CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Sarı, “Bakanlığımızca hava kalitesi izleme sürecinde kurulan istasyonlar, AB normalarına uygun olup, günümüz itibariyle ulaşılan istasyon sayısı 81 ilde toplam 195 adete ulaşmıştır” dedi. 

Bakan Sarı, şunları kaydetti:“Sabit istasyonların yanı sıra kirliliğin yoğun olduğu yerlerde, kirlilik düzeyini incelemek amacıyla 4 adet Seyyar Hava Kalitesi Ölçüm aracı ile uluslararası standartlara uygun olarak hava kalitesi ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, ülkemizdeki mevcut olan sınır değerler; 2019’a kadar kademeli olarak azaltılarak, AB sınır değerlerine eşitlenecektir. Ülkemizde de, AB üye ülkelerde olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütünce yayınlanan sınır değerlerin uygulanması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ülke genelinde uygulanan mevzuat AB uyum sürecinde direktiflerinin uyumlaştırılması sonucu hazırlanan Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelikte verilen sınır değerler, AB üyesi ülkelerde uygulanan sınır değerlere göre, azaltım takvimi çerçevesinde uygulanmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×