Hevsel Bahçeleri yeniden canlandı

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Diyarbakır'daki Hevsel Bahçeleri, terör örgütü PKK'ya yönelik Sur'da gerçekleştirilen operasyonun tamamlanmasının ardından aylar sonra yeniden canlanmaya başladı

Hevsel Bahçeleri yeniden canlandı
10 Nisan 2016 Pazar 14:59

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan ve Güneydoğu'nun kuş cenneti olarak bilinen Diyarbakır'daki Hevsel Bahçeleri, terör örgütü PKK'ya yönelik Sur'da gerçekleştirilen operasyonun tamamlanmasının ardından tekrar eski canlılığına kavuştu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesi sınırlarındaki 8 bin yıllık geçmişi bulunan ve 7 bin dönümlük alana sahip Hevsel Bahçeleri, PKK'lı teröristlere yönelik operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından yeniden canlandı. Diyarbakır'ın sebze ve meyve ambarı konumunda bulunan Hevsel Bahçeleri'ne aylar sonra giden vatandaşlar, bahçelerinde çalışıyor.

Tarımsal özelliğinin yanı sıra yabani hayatın da ön plana çıktığı Hevsel Bahçeleri, baharın gelişiyle farklı bitki ve hayvan türleriyle görsel bir şölen yaşatıyor. Hevsel Bahçeleri'ne gidenler yol kenarında dolaşan kirpiler ve cıvıl cıvıl öten kuşlar eşliğinde ürünlerini at ve katır üstünde taşıyan vatandaşları görüyor.

Aylar sonra eşiyle bahçesini ekime hazırlayan Hüsnü A, Hevsel Bahçeleri'nin geçim kaynakları olduğunu söyledi.

Terör örgütünün yaptığı saldırılara tepki gösteren Hüsnü A, şöyle konuştu: "Sur ilçesinde yaşanan terör saldırılarından dolayı bahçelerimizin üstünden mermiler geçiyordu. Hamdolsun şimdi bahçelerimize rahat bir şekilde geliyoruz. Türk, Kürt kardeştir, kötülükten hiç kimseye fayda gelmez. Bu bayrak hepimizin bayrağıdır. Bu ezan hepimizin ezanıdır. Bu memleket hepimizin memleketidir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×