Elazığ'da binlerce yıllık tarihi rölyef bulundu

Elazğı'da açılandırma yapan orman ekipleri yaklaşık 3 bin yıllık olabileceği tahmin edilen tarihi bir rölyef buldu. Rölyef Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından koruma altına alındı

Elazığ'da binlerce yıllık tarihi rölyef bulundu
04 Mayıs 2016 Çarşamba 09:02

Elazığ'da ağaçlandırma çalışmaları yapan orman işçileri tarihi bir keşfe izma attı. İşçiler Harput Mahallesi'nde 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi rölyefin gün yüzüne çıkmasına vesile oldu. Yaklaşık 5 metre olduğu öğrenile taş kabartma Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından anında koruma altına alındı. Tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Nevruz Ormanları alanında, Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ağaçlandırma çalışmaları sırasında, bir taş buldu. İşçiler, taşın üzerindeki resimleri fark etmeleri üzerine, Müze Müdürlüğü yetkililerine haber verildi. Jandarma tarafından çevre güvenliği alınmasının ardından Müze Müdürlüğü ekipleri ile Fırat Üniversitesi'nden öğretim görevlileri incelemelerde bulundu.

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, bulunan tarihi eserin, yöre açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "Çevremize baktığımız zaman tarihi eserlerin bolca olduğu bir alan olduğu için buranın korumaya alınması, çıkan eserlerin müze tarafından korumaya alınması amacıyla burada şu anda bir çalışma yapılıyor. Çıkan eser, müzeye götürüldükten sonra orada restoratörler çalışacak, ondan sonra üzerinde bilimsel çalışmalar yapılacak" dedi.Arslantaş, "Yöre tarihine ciddi katkılar sunacağını düşünüyoruz. Şu anda bu eser hakkında konuşmak için biraz erken. Çevredeki diğer izlere de bakalım. Ama eski çağlara ait olduğu kesin. Bu eserin bulunması tamamen tesadüf. Orman aracının çalışması esnasında bulunmuş bir şey. Tabi kenarında mezar sandukası kırıkları falan da çıktı. Burası Harput'un eski yerleşim yeri olarak kullanıldığı için, buranın tamamının da belki ciddi anlamda araştırılıp, ileride sit alanı olarak koruma altına alınması icap edecektir. Ama ilk olarak çıkan bu eserin buradan müzeye götürülmesi ve koruma altına alınması ve araştırmacıların üzerinde yeterince çalışması gerekiyor" diye konuştu.Öte yandan tarihi eseri bulunduğu yerden çıkarma çalışmaları sırasında bir görevli, 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen rölyefin üzerine çıktığı görüldü. Bir kenarının da kırıldığı görülen rölyef, uzman ekipler tarafından itinalı bir çalışma ile Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. Yapılacak incelemelerin ardından rölyefin tam olarak hangi döneme ait olduğu ve rölyef üzerindeki figürlerin de ne anlama geldiği tercüme edilecek.
 


Etiketler; #Elazığ rölyef

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×