Görme engelliler Şehit Halisdemir anısına pedal çevirdi

- Başkent Görme Engelliler Spor Kulübü üyeleri, 320 kilometre yol katederek şehit Astsubay Halisdemir'in mezarını ziyaret etti

Görme engelliler Şehit Halisdemir anısına pedal çevirdi
30 Ağustos 2016 Salı 14:41

Başkent Görme Engelliler Spor Kulübü üyeleri, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in anısına 320 kilometre pedal çevirdi.

28 Ağustos'ta Ankara'dan yola çıkan ve aralarında görme engellilerin de bulunduğu 9 bisikletçi, yaklaşık 320 kilometre pedal çevirerek 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Kahraman Şehit Ömer Halisdemir'in kabrine ulaştı.

Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesine gelen sporcular, Çukurkuyu Şehitliği'ne defnedilen şehit Halisdemir'in mezarını ziyaret ederek Kur'an-ı Kerim okudu. Kabre Türk bayrağı koyan sporcular, şehit için dua etti.

Başkent Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Orhan Tanrıkulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'da ülkenin kaderini değiştiren şehit Halisdemir'in mezarını ziyaret etmek için yola çıktıklarını söyledi.

Tanrıkulu, iki kişilik tandem bisikletle ilk kez bu kadar mesafe katettiklerini belirterek şöyle devam etti:

"Ankara'dan pazar günü yola çıktık. 320 kilometre pedal çevirdik. Özellikle 30 Ağustos Zafer Bayramı gününü seçtik. İki anlamlı olayı bir araya getirip duyarlılığımızı ortaya koymak istedik. Bir bayan bir erkek görme engelli sporcuyla yola çıktık. 7 sporcu eskortumuz var. Tandem, gören sporcumuzun ön tarafa görme engelli sporcumuzunda arkaya oturması kaydıyla kullanılan bir bisiklet. Tandemle ilk defa bu kadar uzun süre pedal çevirdik. Hayatımızda en anlamlı programdı bu. Onlarca program ve yarışmalara katıldık ama hiçbirinden bu kadar haz duymadık, hiçbirinden bu kadar heyecan duymamıştık."

Şehit Halisdemir'in Türkiye'nin kaderini değiştirdiğini vurgulayan Tanrıkulu, "Türk milletinin DNA'sında var bu aslında. Biz özgürlüğümüze çok düşkünüz. Bir karış toprağımızı kimseye vermeyeceğimizin en büyük örneği budur. Canımızla, kanımızla, bayrağımıza ve ezanımıza sahip çıkarız. Engellisiyle, yaşlısıyla genciyle biz varız var olacağız. Türk milleti ebediyen yaşayacaktır." diye konuştu.
Görme engelli sporcu Aslı Durmuşçelebi ise şehit Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret etmenin çok anlamlı olduğunu ifade ederek "Daha önce bu kadar uzun mesafe de pedal çevirmemiştim. Bu amaçla pedal çevirmek daha da anlamlıydı. O yüzden heyecanlı, mutlu ve gururluyum. Yorucuydu ama buraya gelmek bana da kısmet olduğu için çok mutluyum." dedi.
Sporcu Ömer Faruk Yıldız da Kahraman Ömer Halisdemir ile aynı ismi taşımaktan gurur duyduğunu aktararak şöyle konuştu:
"Daha önce bir çok tura katıldım ancak bu tur çok heyecanlı ve duygu yüklü oldu. Bu topraklara gelip kabrinin başında Kur'an-ı Kerim okuyup ziyaret edebilmek bizim için çok büyük şeref verici bir şey. Rabb'ime şükürler ediyorum. Makamını, kabrini nur etsin. Vatanımızı bölmeye, bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecek inşallah."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×