Yenilenmiş telefonda en fazla hangi model tercih ediliyor?

Yenilenmiş telefon piyasası hızla büyüyor. Artan fiyatlar ve giderek çoğalan ikinci el telefonlar nedeniyle yenilenmiş telefon sektörü de giderek büyüyor.

Google Haberlere Abone ol
Yenilenmiş telefonda en fazla hangi model gidiyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıkladığı Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporuna göre ülkemizde Ocak-Mart 2022 döneminde akıllı cep telefonu satışları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %15 azalarak 1 milyon 992 bin adete geriledi. Sıfır telefon satışları azalırken yenilenmiş telefonlara olan talep ise artıyor.

Küresel emtia fiyatlarının yükselişi, tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlar, çip krizi, bireysel gelirlerde görülen düşüş üretici ve tüketicileri alternatif arayışlara yöneltiyor. Enflasyondaki artış, satın alma gücündeki düşüş ve yükselen yeni akıllı telefon fiyatları tüketicinin gözünü yenilenmiş telefon pazarına çevirmesini sağladı.

Yapılan araştırmalara göre 16-64 yaş arası dünya nüfusunun yaklaşık %97’si cep telefonu kullanıyor. Kullanılan cihazların yaklaşık %76,9’u ise akıllı telefonlardan oluşuyor.

Akıllı telefon pazarında iOS ve Android rekabeti uzun süredir devam ediyor. Apple’ın sıfır akıllı telefon pazarındaki payının %13-14 bandında olduğunu belirten Mobilfon Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Soylu, yenilenmiş cihaz satışlarında ise Apple ürünlerinin yaklaşık %65’lik bir pazar payının olduğunu dile getirdi. Soylu, Apple’ın yenilenmiş ürün pazarında daha çok rağbet görmesinin temel sebebini, daha uzun süre yazılım desteği almasına bağlı olabileceğini dile getirdi. Apple ürünlerine en az 5 yıl yazılım güncelleme desteği sunuyor. Yeterli işlem gücüne sahip modellerde bu süre daha da uzun olabiliyor. Örneğin iPhone 7, 2016’da çıkan bir model olmasına rağmen bu sene çıkacak güncel IOS yazılımından faydalanabileceği öngörülüyor.

Daha uzun süre yazılım desteği alması, kullanım ömrünün daha fazla olması ve prestij algısının iPhone’lara olan tüketici talebini artırdığını ifade eden Soylu, en popüler yenilenmiş cihazların ise iPhone XR, iPhone 11, iPhone 8; Android’de ise Samsung Galaxy S serisi olduğunu belirtti.

İPHONE 14 İÇİN ESKİ TELEFONLAR SATILIYOR

Kısa bir süre önce dünyaya tanıtılan iPhone 14 serisi, gelişmiş özellikleri ile pek çok kullanıcının ilgisini çekecek ancak Türkiye için açıklanan fiyatları 30.999 TL’den başlıyor. iPhone 14 serisinden bir akıllı telefona sahip olmak isteyenlerin eski telefonları satıp kaynak yaratabileceklerini söyleyen Soylu, bunun için mutlaka Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yenileme merkezlerinin tercih edilmesini gerektiğini belirtiyor. “Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ve tüm operasyonu kamera kayıtları altında takip edilen bir yenileme merkezi olarak, kişisel verilerin güvenliği esası ile hareket ediyor ve önceki kullanıcıya ait tüm verileri kalıcı şekilde siliyoruz” diye ekleyen Soylu, maddi kaynak yaratmak amacı ile eski telefonun satılmasının yaygın olduğunu ancak yenileme merkezleri dışında bir kanalda satışın tercih edilmesi halinde kişisel verilerin risk altında olacağının altını çizdi.

 


 

Yorumlar