Ucuz elektrikli araba işine Çinliler de el atıyor

Ucuz elektrikli araba bulamama sorunu Çin'in de sektöre el atmasıyla birlikte çözülüyor.

Google Haberlere Abone ol
Ucuz elektrikli araba işine Çinliler de el atıyor

Birçok üründe olduğu gibi elektrikli araba piyasasında da Çin damgası geliyor. 

Dünyanın birçok ülkesinde pahalı ürünlerin fiyatlarına rakip bulunamadığı dönemlerde ortaya çıkan Çinliler, bu kez de elektrikli araba konusunda iddialı geliyor. 

NIO, 15 bin avrodan ucuz elektrikli otomobil üretmeye hazırlanıyor

Çin markası NIO, kendini elektrikli otomobil pazarında kanıtlamak amacıyla yakında birbirinden yeni marka lanse edecek. Elektrikli otomobil üreticisi NIO, mevcut markaları NIO ve ALPS’in yanı sıra alt ürün yelpazesi pazarını bütünüyle kapsamak için yeni bir araç markasını daha pazara sunmaya hazırlanıyor. Üreticinin amacı, müşterilere daha ucuz ve erişilebilir ürünler sunabilmek; piyasaya düşük satış fiyatlı ürünler sürerek müşteri portföyünü genişletmek…

Bu projenin kod adı ‘Firefly’ veya ‘GJ’. Fiyatlar 14 bin avrodan başlayıp 29 bin avroya kadar çıkacak. Şimdilik piyasaya sürülme tarihi belirlenmiş değil ancak seri üretimin 2024 yılında başlatılması hedefleniyor. Bu arada NIO’nun geçen yıl bir ikinci marka lanse etmiş olduğu anımsanmalı. Bu model 29 bin avro ile 43 bin avro arası fiyatlarla sunuluyor.

Üçüncü marka da daha öncekilerde olduğu gibi bağımsız biçimde yönetilecek ve kendi özerk kaynak ve geliştirme sistemlerine ve yönetim kadrosuna sahip olacak. Hazırlıklar kapsamında Beijing ve Shanghai ekipleri, şimdiden agresif bir işe alma sürecine girdi. Şirket, şu anda 16 bin olan çalışan kadrosunu yeni markayla birlikte büyütecek.

Yorumlar