Türkiye'den Trump'a diplomasi dersi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'yi Twitter üzerinden tehdit eden ABD Başkanı Trump'a, "Stratejik ortaklar Twitter üzerinden konuşmaz" diyerek tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'den Trump'a diplomasi dersi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın Suriye açıklamasına ilişkin, "Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Biz hiçbir tehditten korkmayacağımızı söyledik. Ekonomik tehditle bir yere varılamaz." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye açıklamasını değerlendiren Çavuşoğlu, "Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Biz hiçbir tehditten korkmayacağımızı söyledik. Ekonomik tehditle bir yere varılamaz" dedi.

Çavuşoğlu, sınırda 30 kilometre güvenli bölge önerisine ilişkin, "Türkiye’nin kararlılığından sonra bu fikri ortaya attılar, buna karşı değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'den çekilme konusunda ABD Başkanı Trump'ın üzerinde ciddi baskı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Güvenlik birimleri (Suriye'den) çekilmemesi için baskı yapıyor." diye konuştu.

Yorumlar