Türkiye kapıları açınca BM uyandı: Türkiye'ye yardım edin

Türkiye, kamplarda tuttuğu göçmenleri salıverince BM durumun ciddiyetinin farkına vardı. BM'den dünya kamuoyuna yapılan açıklamada, Türkiye'ye yardımcı olunması istendi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye, kamplarda tuttuğu göçmenleri salıverince BM durumun ciddiyetinin farkına vardı. BM'den dünya kamuoyuna yapılan açıklamada, Türkiye'ye yardımcı olunması istendi.

Türkiye, dün akşam İdlib'de yaşanan saldırıları bir dönüm noktası olarak kabul ederek sınırları açmaya karar verdi. Bu kapsamda bütün kampların kapıları açıldı, mülteciler Avrupa'ya yönlendirildi.

Yunan adalarına geçmek isteyen düzensiz göçmenler, Ege'deki sahil bölgelerine de hareket etti. 

Edirne’de düzensiz göçmen hareketliliği havadan görüntülendi

Çeşitli bölgelerden hareket eden göçmenler, Dikili ilçesindeki sahil bölgesine geldi. 

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 160 kişilik grup, Avrupa'ya gitmek üzere sahil siteleri mevkisinde toplandı.

İzmir'de düzensiz göçmen hareketliliği arttı

Suriyeli Halit Sait, kendi imkanlarıyla bot temin ettiklerini belirterek, "Eşyamızı topladık, bota binip Yunanistan'a gideceğiz." diye konuştu. 

Öte yandan, İzmir'in Çeşme, Karaburun ve Seferihisar ilçeleri ile Aydın'ın Kuşadası ve Dikili ilçelerinde de göçmen hareketliliğinin gözlendiği belirtildi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde adalara geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin yanlarında lastik bot getirdikleri de görüldü.

Pazarkule Sınır Kapısı geçişlere kapandı

Bu arada Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen düzensiz göçmenlerin bir kısmı, yasa dışı yollarla, Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye giriş yaptı. 

Bunun üzerine hem Yunan hem de Türk güvenlik güçleri, tampon bölgede bekleyen 100 civarındaki düzensiz göçmenin etrafını araçlarla çevirdi. 

Bölgede bekleyen düzensiz göçmenler nedeniyle bu kapıdan her iki ülkeye giriş çıkış yapılamıyor. 

Yunanistan'a gitmek isteyen düzensiz göçmenler başka sınır kapılarına yönlendiriliyor.

MÜLTECİLER YOLLARDA:

 

Yorumlar