Türkiye-Almanya zirvesinden hiçbir çözüm çıkmadı

İncirlik krizi üzerine Ankara'ya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası ilk açıklamalar gelmeye başladı. Her iki tarafın açıklamalarından anlaşıldığına göre hiçbir konuda anlaşma sağlanamadı. Masada, FETÖ ilticaları, PKK, tutuklu gazeteciler ve İncirlik Üssü konuları vardı.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Türkiye ile Almanya arasındaki krizin çözümü için Ankara'ya gelen Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in ilk teması Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile oldu. İkilinin kritik toplantısı sonrası açıklamalar geldi. Alman Bakan Gabriel açıklamalarında darbe girişimi ve terörle mücadale konularında Türkiye'nin yanında olduklarını söyledi. 

Gabriel, Almanya'nın PKK'yı uzun yıllardır terör örgütü olarak kabul ettiğini, ülkedeki haraç ve uyuşturucu ticareti konularında önlemler almayı düşündüğünü kaydetti.  Alman Bakan Gabriel, FETÖ üyeleri tarafından yapılan ilticalar konusunda ise, "Kararları bağımsız mahkemeler veriyor" diyerek kendilerini savundu. Alman Bakan, Türkiye'nin İncirlik konusunda geri adım atmadığını, şimdilik parlamenterlerin ziyaretlerine izin verilmediğini, bundan üzüntü duyduklarını ifade etti. 

Alman Bakan Gabriel, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Konya üzerine konuştuk, bu olumlu bir gelişme. İncirlik de gündeme geldi. Alman tarafının bu konuyu sürekli bir çatışma konusu yapmak istemediğini anlattık. Şu anda bir ziyaretin mümkün olmadığını, iç siyaseten bunun mümkün olmadığını Ben buna üzüntü duydum. Diğer taraftan iç siyaseten belki bu yönde bir yaklaşım var. Biz bir parlamento ordusundan bahsediyoruz Alman ordusu dediğimiz zaman. Bu nedenle parlamenterlerin her zaman ziyaret edebilmesi gerekiyor. Bu kararın Türkiye ile Almanya arasındaki ilkesel ilişkilerle bir ilgisi yok. Birliklerin başka bir yere kaydırılması ilişkilerimizin kötüye gitmesi anlamına gelmez. Bu sorunu halledebilirsek, bu konu üzerinde çatışmazsak, Konya’da da birlikte bir çözüm bulduğumuz için de diğer hususlarla birlikte çalışma imkanı veriyor bize. Türkiye ile Almanya arasındaki o güzel dönemlere tekrar geri dönmek istediğimizi ifade ettim” dedi.

İSTİHBARAT TEŞKİLATLARI GAZETECİLERİ KULLANIYOR

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya'nın tutuklu gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasını istemesiyle ilgili olarak, "Son zamanlarda bazı ülkelerin istihbarat örgütleri gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladı." diyerek, Alman vatandaşı Yücel'in ajan olduğunu ima etti. 

Yorumlar