Türk-İş asgari ücret önerisini son gün açıkladı

Türk-İş işveren ve işçi temsilcileri arasında yapılan asgari ücret pazarlıklarının son gününe saatler kala önerisini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Türk-İş asgari ücret önerisini son gün açıkladı

Hükümet, işçi ve işveren temsilcileri arasında devam eden asgari ücret görüşmeleri yarın son kez yapılıyor. Yarınki toplantının ardından 2021 yılı asgari ücreti belli olacak. Son toplantıya saatler kala Türk-İş'ten öneri geldi. 

Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile ilgili açıklamada bulundu. Atalay, komisyona getirilecek 3 bin liranın altındaki teklifin çalışanları mutlu etmeyeceğini ifade etti.

Atalay, görüşmeler başlamadan önce de bununla ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Atalay bu açıklamasında asgari ücretli çalışanların yüzde 99’unun sendikalı olmadığını hatırlatmıştı. Komisyondaki adaletsizliğe de değinen Atalay, “İşveren ve hükûmet birlik olunca istedikleri asgari ücreti çıkarıyorlar. Bizim buna mani olma gibi bir şansımız yok. Sözleşmelerde istediğin olmazsa grev kararı alabiliyorsun ama burada öyle bir tablo yok” demişti. Atalay ayrıca, asgari ücret görüşmelerinde 40 senede 36 kez işverenin istediğinin olduğunu da hatırlatmıştı

Geçtiğimiz gün ise DİSK, Türk-İş ve Hak-İş bir araya gelerek ortak bir açıklama yapmıştı. Açıklamada üç konfederasyonun asgari ücret görüşmeleri için temas hâlinde olduğu vurgulanmış ve asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçinmeyi sağlayacak bir seviyede olması gerektiği ifade edilmişti. Ayrıca asgari ücretlinin maaşından kesinti yapılmaması gerektiğinin de belirtildiği açıklamada, “Hükûmet ve işveren asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır” denilerek çağrı yapılmıştı.

Türkiye’de bugün asgari ücretli 7,5 milyon çalışan bulunuyor. Yani çalışanların yüzde 35’inden fazlası asgari ücretle geçiniyor. Öte yandan tüm ücretli çalışanların yüzde 64 ise asgari ücretin altı ile asgari ücretin 1,5 katı (yaklaşık 3 bin 500 lira) arasında maaş alıyor.

Yorumlar