Trump'ın projesine Türkiye'den ilk tepki

ABD Başkanı Trump'ın tek taraflı olarak hazırladığı Filistin projesine Türkiye'den, "Ölü doğmuş bir proje" ifadeleriyle cevap verildi.

Google Haberlere Abone ol
Trump'ın projesine Türkiye'den ilk tepki

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak açıklanan Filistin-İsrail projesine Türkiye'nin tepkisi belli oldu.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD'nin sözde (Orta Doğu) barış planı ölü doğmuştur. İsrail'in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz." denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin sözde barış planının ölü doğduğu vurgulanarak, "Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasbetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz." değerlendirmesine yer verildi. 

Kudüs'ün, Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "İsrail'in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğiz. İşgal politikalarına son vermeden Orta Doğu'ya barış gelemez."

 

 

Yorumlar