Trendyol kimin Trendyol sahibi kimdir?

İnternet alışverişinin önde gelen isimlerinden birisi olan Trendyol kimin, Trendyol sahibi kimdir? Wayfair şirketine yöneltilen "çocuk istismarı" suçlamaları neden Trendyol'a da yöneltiliyor.

Google Haberlere Abone ol

Online alışveriş siteleri içinde öne çıkanlardan birisi olan Trendyol kimin, Trendyol sahibi kimdir, kim tarafından kuruldu?

Trendyol 2010 yılında İstanbul'da Demet Mutlu tarafından bir teknoloji şirketi olarak kuruldu. Türkiye'deki merkezi İstanbul Sarıyer'de bulunuyor. 

Trendyol Grup olarak yoluna devam eden şirketin bünyesinde, Trendyol.com, Modagram.com  ve Milla by trendyol var.

Trendyol'un çalışma tarzı ise, dünyaca tanınan çeşitli giyim markalarının ürünlerinin satışını yapmaktadır.

700 kişilik bir ekiple çalışan Trendyol, kuruluşundan altı ay sonra ABD merkezli yatırım şirketi olan Tiger Global'den destek aldı.

Ayrıca Google, Amazon, Groupon, Zynga ve Twitter gibi şirketlere yatırımlar yapan Kleiner Perkins ve Avrupa Kalkınma Bankası da tarafından da yatırımlarla desteklendi.

2013 yılı içerisinde İstanbul ilinin Sarıyer ilçesine bağlı Maslak mahallesindeki yeni ofisine taşındı. 

Trendyol, Ekim 2016'da Galatasaray Kadın Voleybol Takımı ile 3 sene sürecek bir sponsorluk anlaşması imzalayarak ismini bütün Türkiye'ye duyurmayı başardı.

2018 yılında Alibaba Group Türkiye'nin bugüne kadarki en büyük internet yatırımını yaparak şirketin yatırımcısı ve stratejik ortağı oldu.

Öte yandan, Trendyol express, şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Busrsa, Antalya, Sakarya, Tekirdağ, Eskişehir, Aydın ve Kocaeli'de hizmet veren ve yakında Türkiye'nin diğer illerinde hizmet vermeye başlayacak olan Trendyol ekspresinin son kilometre teslimat şirketidir. 

Trendyol Dolap 2016 yılında kuruldu ve şu anda Trendyol Grubu'nun bir parçası olarak çevrimiçi ikinci el giyim alışverişine öncülük ediyor.

TREND YOL ÇOCUK MU SATIYOR, ÇOCUK İSTİSMARI SUÇLAMALARI NEDİR?

ABD'nin ünlü ev eşyası ve mobilya markası Wayfair'in "çocuk sattığına" yönelik iddialardan sonra benzer iddialar Trendyol için de sosyal medya üzerinden dolaşıma sokuldu. Gerekçe olarak ise, Trendyol internet sitesinde de bazı çocuk ürünlerinin normal olmayan fiyatlardan satılması olarak görüldü. Örneğin bazı çocuk kombin takımları için 280 bin TL fiyat etiketini gören vatandaşlar, yöneltilen suçlamaların doğru olma ihtimalinin güçlendiğini düşünmeye başladı. Trendyol ise kısa süre içinde bu ürünleri satıştan kaldırdı. 

Kaynak: SonHaberler

 

Yorumlar