Trendyol Almanya sipariş kargo var mı, yurt dışına gidiyor mu, online alışveriş var mı?

Trendyol Almanya Online Shop ile artık Türkiye'de faaliyet gösteren şirketten sipariş almanız mümkün. Şirket uluslarası online alıveriş yaparak bu alanda bir ilki başaran ilk Türk şirketleri arasında yerini aldı. Siparişler yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da zamanında teslim ediliyor.

Google Haberlere Abone ol
Trendyol Almanya sipariş kargo var mı, yurt dışı?

Trendyol Almanya sipariş kargo var mı, yurt dışına gidiyor mu, online alışveriş var mı, online shop var mı bu ülkede yaşayan Türk vatandaşları tarafından merakla bekleniyordu ve sonunda açıldı. Trendyol Almanya ile alışveriş veya online alışveriş artık sınırları aşmış durumda. Trendyol yurt dışı yapılanmasına Almanya'nın başkenti Berlin'den başladı. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Trendyol yetkilileri, Avrupa pazarında iddialı olduklarını söylüyor. Yakın dönemde Arvupa pazarında yeni işbirliklerine imza atmayı hedefliyorlar. Türkiye'de açıldıktan sonra hızla yayılan Trendyol, sonrasında uluslararası bir marka haline geldi. Yurt dışında Trendyol'a en fazla ilgi ise haliyle Almanya'da gösteriliyor. Bu durumun farkında olan Trendyol yönetimi, girişimcilik ruhunu harekete geçirerek Almanya'ya da açılma kararı aldı. Trendyol Almanya kargo, sipariş, satış yapmak, online shop var mı?

Trendyol Almanya Online Shop siparişleri belli bir limitin üzerinde sipariş verilmesi halinde kargo ücreti ödenmeden gönderiliyor.

Gönderiler ortalama 10 gün içinde Türkiye'den Almanya'ya özel kargo şirketleri aracılığıyla gönderiliyor. 

Trendyol, Almanya'ya yönelik olarak trendyol.de adresi ile hizmete açıldı. Tredyol.de başta Türkçe diliyle hizmet veriyordu ancak daha sonra Almanca olarak da hizmet vermeye başladı. 

Alibaba, Trendyol'a yaptığı yatırımdan sonra kendisine Türkiye ve çevresinde büyüme hedefi koymuştu. Görünüşe bakılırsa Trendyol, ciddi bir Türk nüfusunun da bulunduğu Almanya'yı tercih ederek hem buradaki Türkleri hedefliyor hem de potansiyel Alman kullanıcıları kendine çekmeye çalışacak.

Trendyol Almanya ilk 100 arasına girdi
Trendyol Almanya ilk 100 arasına girdi

 

Trendyol'un Almanya operasyonu öncelikli olarak giyim odağında açılmış. Aslında bu haliyle Trendyol'un ilk halini andırıyor çünkü Trendyol da ilk kez açıldığında ağırlıklı olarak giyim kuşam üzerine bir e-ticaret sitesiydi. Alibaba yatırımının ardından Tmall modelinde yola devam edip etmeyeceğini sorguladığımız Trendyol, bugün Türkiye operasyonunda elektronik, kozmetik, ev ve yaşam ürünlerinin de satışını yapıyor.

Hatta son olarak, Trendyol IKEA ürünleri dahi satmaya başlamış. Bu anlamda ürün gamını genişleten Trendyol, pazara yeni giren Amazon Türkiye karşısında ve Hepsiburada gibi dişli bir rakiple Türkiye'de mücadele sürerken, arkasına aldığı Alibaba desteğiyle Almanya cephesini de açmış oldu.

Trendyol Almanya operasyonu e-ihracat konusunda önemli bir adım olabilir. Çünkü Trendyol, kendi oluşturduğu giyim markası Trendyolmilla'nın da desteğini alarak, Almanya'ya bu ürünleri gönderecek. Tredyol.de sitesinde şu anda yer alan markaların Türkiye menşeli olması da bizim dikkatimizi çekti. Kısacası Trendyol giyim sektöründe, e-ihracat yapmak isteyen markaları ve kendi markasını burada öne çıkaracak gibi gözüküyor.

Trendyol, Almanya'ya siparişleri beş gün içerisinde teslim vaadiyle yola çıkıyor. Trendyol.de adresinde fiyatların tamamı euro cinsinden listeleniyor. Trendyol.de üzerinden verilen siparişlerde kargonun da bedava olduğunu belirtelim.

TRENDYOL ALMANYA'DA İLK 100 ARASINDA

Trendyol, internet sitelerinin ziyaretçi trafiğini analiz eden SimilarWeb’in açıkladığı, Almanya’da en çok ziyaret edilen internet siteleri listesinin moda kategorisinde ikinci sırada yer aldı. Trendyol, önemli platformları geride bırakarak, giyim kategorisindeki ziyaret ve etkileşim oranlarıyla en hızlı büyüyen ikinci platform oldu. 

Dünyanın önde gelen internet sitesi trafik ölçümleme ve analiz servisi SimilarWeb, Almanya’da en çok ziyaret edilen internet siteleri listesini açıkladı. Trendyol, SimilarWeb’in Digital 100 Almanya listesinde moda kategorisinde ziyaret ve etkileşim oranlarıyla en hızlı büyüyen ikinci platform olarak yer aldı.  SimilarWeb’in verilerine göre Trendyol geçen yılın istatistiklerine göre trafiğini %266 artırdı. 

Trendyol daha önce de SimilarWeb’in, tüm dünyada en çok ziyaret edilen e-ticaret ve alışveriş sitelerinin listesine de Türkiye’den ilk 20’ye giren tek şirket olmuştu.

Trendyol, Almanya’daki müşterilerine özel trendyol.com/de ve trendyol.com/en aracılığı ile Türk üreticilerini Avrupa'nın 27 ülkesiyle buluşturuyor. Yerli üretimi ve üreticileri destekleyerek, ülkemize döviz girişini artırmak için e-ihracat çalışmalarına hız kazandıran Trendyol, 50'den fazla global e-ticaret platformu aracılığıyla yerli üreticilerin ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki müşterilere ulaştırıyor. 2021 yılında 4 milyon global müşteriye 6 milyon siparişi  ulaştıran Trendyol, yerli üreticilerin 100 ülkeye e-ihracat yapmasını sağladı. 

KARGO VE TESLİMAT KONULARINDAKİ DETAYLAR

Siparişiniz Türkiye'den özel kargo şirketleri ile gönderilecek. Bir nakliye şirketi seçmek mümkün değildir.

Tahmini teslim tarihleri ​​"Alışveriş Sepeti" ve "Sipariş Onayı" sayfalarında belirtilmektedir.

Kuryeler teslimat sırasında herhangi bir ek KDV veya gümrük ücreti almadığını lütfen unutmayın.

Siparişiniz gönderilir gönderilmez, teslimatınızın durumunu kuryenin takip portalı aracılığıyla çevrimiçi olarak kontrol etmeniz için bir bağlantı içeren bir onay e-postası gönderiliyor.

Minimum sipariş tutarı olan 10€'yu karşıladığınız sürece teslimat ücretsizdir.

Aksi takdirde teslimat ücreti 3,99 €'dur.

TRENDYOL YURT DIŞI YAPILANMASINA BERLİN'DEN BAŞLADI

- Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, yıl sonunda Almanya pazarında 400 milyon avro gelir hedeflediklerini belirterek, 'Önümüzdeki 3 yıl içinde de bu rakamı 3 milyar avroya çıkaracağız. 2023 yılında toplam global satış hacmi hedefimiz 1 milyar dolar.' dedi.

Trendyol, ilk yurt dışı ofisini Almanya'nın başkenti Berlin'de açtı. Açılış dolayısıyla düzenlenen basın toplantısına Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin, Trendyol Grubu Uluslararası Pazarlar Lideri Shibu Tharakan, Trendyol Grubu CMO'su Erdem İnan, Trendyol Grubu İK Lideri Beti Yuhay Almozlino ve Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Lideri İrem Poyraz katıldı.

Trendyol Grubu Başkanı Çetin, toplantıda şirketin yeni dönem çalışmaları ve Almanya ofisine ilişkin bilgi verirken, ofisle birlikte yerli üreticileri, trendyol.com/de adresi ile Almanya'daki müşterilerle buluşturduklarını söyledi.

Yurt dışı büyüme planlarına hız verdiklerini belirten Çetin, global büyüme planları doğrultusunda ilk ofisi Berlin'de açtıklarını bildirdi. Çetin, Trendyol'un 260 binden fazla satıcısıyla yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam yarattığını söyledi.

Kadın üreticiler ve Anadolu'daki satıcılara verdikleri öneme işaret eden Çetin, özellikle Anadolu'daki illerde satıcı sayılarında artış yaşandığını, Trendyol ekosistemine katılan KOBİ ve esnafın bugün itibarıyla yüzde 85'inin cirosunu, yüzde 68'inin de istihdamını artırdığını söyledi.

Çetin, 2021 yılında 3 büyük il dışında Trendyol'da bulunan satıcı sayısının 42 bin iken, bu sayının bir yıl içerisinde 3 katına çıkarak 127 bine ulaştığını aktararak, şunları kaydetti:

'Bu yıl içerisinde ülkemizde de önemli yatırımlarımız hayata geçecek. Trabzon, Adana ve Ankara'da açacağımız 3 depo ve aktarma merkezi ile 4 bini aşkın istihdam sağlayacağız. 400 bin metrekare olan operasyon alanımız 1 milyon metrekareye çıkacak. Trendyol bünyesinde çalışan mühendis sayımızı da 1.500'den 3 bin 500'e çıkararak AR-GE çalışmalarımıza da hız kazandıracağız. Yüzde 90'ından fazlası KOBİ ve esnaf olan 260 binden fazla satıcımıza ürünlerini dijital ortamda pazarlayıp müşterilerle hızlı bir şekilde buluşturabilme imkanı sağlıyoruz. Artık günde 1 milyonun üzerinde satışımız var. Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da bütün e-ticaret şirketleri arasında müşteri memnuniyetini en üst seviyelere ulaştırabilen şirketlerdeniz.

Son 2 senedir ihracat ve uluslararası pazarlara açılma hedefimizi başlattıktan sonra bugün itibarıyla dünyadaki 50'den fazla global platformda Türkiye'deki markalarımızı ve bizimle beraber başka Türk markalarını da satışa sunuyoruz. Aldığımız geri dönüşten Almanya'dan ciddi bir ilgi olduğunu gördük. Almanya'da yerel müşteriye ulaşabilecek bir şekilde platform kurma kararı aldık. Trendyol üzerinden Türkiye'de gerçekleşen satışların yüzde 70'ini yerli ürünler oluşturuyor. 83 bin satıcı, Trendyol'da satışa başladıktan sonra daha önce satmadığı bir ürünü Türkiye'de üretti. Biz 'Yüzde 100 Made in Türkiye' damgalı ürünleri global arenaya taşıyarak ülkemizin e-ihracatına ve döviz girdilerine önemli katkı sunmayı hedefliyoruz.'

'TEKNOLOJİ, LOJİSTİK VE PAZARLAMA ODAĞINDA ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ YIL İÇİNDE 500 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ'

Almanya'daki satış hacimleri hakkında bilgi veren Çetin, geçen yıl Almanya ihracatlarının 90 milyon avro, 2021 sonu Almanya'dan gelir hedeflerinin 400 milyon avro olduğunu bildirdi.

Çetin, 'Önümüzdeki 3 yıl içinde de Almanya'da yaklaşık 3 milyar avro değerinde bir hacme ulaşma hedefimiz bulunuyor. Bizim Almanya pazarına girdiğimizi duyan futbol takımlarından da şimdiden sponsorluk teklifi almaya başladık. Trendyol Berlin ofisimizde çalışan sayısını yıl sonunda 200 kişiye çıkaracağız.' dedi.

2023 yılında toplam global satış hacmi hedeflerini 1 milyar dolar olarak belirlediklerini aktaran Çetin, teknoloji, lojistik ve pazarlama odağında önümüzdeki 3 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yapacaklarını, hedeflerine yerli üreticilerle birlikte ulaşacaklarını söyledi.

Çetin, bir yıl içinde Almanya'daki satışları 4'e katladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

'Ürünlerimiz yüzde 100 Türk ürünü. Almanya e-ticarette çok rekabetçi bir pazar, büyük oyuncular var. Bunların içinde 4'üncü oyuncu olmayı başardık. Yılbaşına dek üçüncülük hedefliyoruz. 2022 senesinde buradaki ihracatımızı 1 milyar avroya çıkarmak istiyoruz. Şu an itibarıyla Avrupa'da 70'e yakın istihdamımız var, bunun yarısı Almanya'da. Yakın zamanda Lüksemburg ve Amsterdam'da açılışlarımız olacak, sonraki hedefimiz de Londra. Bu pazarları seçerken global platformlardaki ihracat rakamlarımıza bakarak hangi pazarlarda ürünlerimize ciddi talepler olduğunu gördükten sonra karar veriyoruz. Bilançomuz güçlü bir durumunda. Bu yatırımları yapabilmemiz için hem Türkiye'de hem de yurt dışında büyüyebilmemiz için bilanço gücüne sahibiz ve yatırımcılarımızın da çok büyük destekleri var. Avrupa ve uluslararası serüvenimizin daha başındayız.

Hedefimiz, önümüzdeki 5 sene içinde ciromuzun 3'te birinin e-ihracattan gelmesi. Avrupa'nın ortasında şu an çok büyük bir depo yatırımımız var. Hedefimiz, Türkiye'den getirdiğimiz ürünleri buralarda daha çabuk dağıtımını yapmak. Bugün itibarıyla Almanya'da 1 milyon kişi Trendyol aplikasyonunu indirmiş durumda. İkinci senede hemen 1 milyona gelmek bizi çok memnun etti. Alman müşteriler tarafından da hem kabul gördük hem beğenildik. En büyük avantajımız ekosistemimiz. Türkiye'de 300'den fazla üreticimiz var, bu markaları bizim için üreten. Bizim onlara yaptığımız bu ihracat kapılarını açmak.'

- 'ALMAN PAZARINA CEP TELEFONU SATALIM DİYE GİRMEDİK'

Çağlayan Çetin, Türk üreticilerin ürünlerini tüm dünyaya ulaştırmak için yola çıktıklarını, globalde gittikçe yaygınlaşan mobil ticarette Türkiye'nin ve Türk oyuncuların olması gerektiğini söyledi.

'Arkamızda Türk üreticilerin, Trendyol üreticilerinin olması bizim için avantaj. Almanya pazarına, Alman müşterisine cep telefonu satalım diye girmedik. Biz bu pazara rekabetçi kaslarımızla, kendi gücümüzle, Türkiye'nin üretim gücüyle, tekstildeki çok kaliteli ve fiyat konusunda çok rekabetçi ürünlerimizle birlikte girdik. Bu güçle de burada kazanabileceğimizi gördük' diyen Çetin, şöyle devam etti:

'Rakiplerimiz, arkamızdaki üretim gücü ve marka desteğini biliyorlar. Çok yakın zamanda BMD ile büyük bir anlaşma imzaladık. Şu an zaten bizle beraber 50'ye yakın Türk markasını Almanya pazarına soktuk. Bundan sonra da BMD'nin diğer 450 markasını bizle beraber platformumuzda satışa sunacağız. Sonra da Hakkari’deki üreticinin tespihini Berlin'de müşteriye buluşturacağız. Yolculuğumuz başladı. Bizim büyümemiz Türkiye'nin büyümesinden ve üretim gücünden geliyor.

Biz de bunun için her türlü yatırım ve fedakarlığı yapacağız. Uluslararası yol haritamızı birbirini tamamlayan iki strateji üzerine kurduk. Bunlardan ilki uluslararası e-ticaret platformlarındaki Trendyol markalı ürünlerimizle e-ihracat payımızı artırırken, Türk markalarını da bu platformlara taşımak. Şu anda 50'den fazla uluslararası e-ticaret platformunda yer alıyoruz. İkinci stratejimiz ise Türk üreticilerini ve markalarını platformumuz aracılığıyla global pazarlarla buluşturmak. e-ihracat çalışmalarımızın odağına, bu bağlamda gelişmiş bir pazar olan Almanya'yı aldık.'

Almanya'nın, Trendyol'un gelecek planlarında önemli noktalardan biri olduğunu vurgulayan Çetin, SimilarWeb verilerine göre, Almanya'daki en hızlı büyüyen ikinci platform olduklarını söyledi.

Çetin, 2021 yılında 150 milyon dolar hacminde doğrudan e-ihracat gerçekleştirdiklerini ve toplamda 6 milyon sipariş aldıklarını anımsatarak, '2021'de gerçekleştirdiğimiz ihracat Avrupa'dan Orta Doğu ve Afrika'ya, çok geniş bir coğrafyada 100'e yakın ülkeyi kapsıyor. e-ihracatın yüzde 66'sını Avrupa ülkelerine yaparken, yüzde 23'ünü Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Afrika ülkelerine yaptık. Şu an globalde, yerli üreticilerimizin ürettiği ürünlere Trendyol aracılığıyla ulaşan 4 milyon müşteri bulunuyor.' ifadelerini kullandı.

- 'ALMANYA'DAKİ MÜŞTERİLERİMİZİN YÜZDE 70'İ ALMAN'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çetin, şu anda Almanya'daki müşterilerin yüzde 30'unun Türk, yüzde 70'inin ise Alman olduğunu, sepet ortalamasının ise 60-65 avro bandında bulunduğunu bildirdi.

Çetin, Türkiye'den kargo süresinin yaklaşık 4 gün olduğunu, 2 günde teslim edilen siparişler de bulunduğunu aktararak, buna rağmen süreyi hızlandırmak için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Orta Doğu'da da lokal olarak yer alma planları bulunduğunu ifade eden Çetin, Türkiye'de günde 1 milyon paket çıkardıklarını, yurt dışına ise günlük çıkan paket sayısının 60 bin olduğunu bildirdi.

- 'AVRUPA'DA VE ORTA DOĞU'DA ŞİRKET ORTAKLIKLARI VE ALIMLARINI İNCELİYORUZ'

Trendyol Grubu Başkanı Çetin, yatırımlara devam edeceklerini belirterek, 'Bütün yatırımcılarımız büyüme stratejimizi son derece destekliyor. Çok aktif bir şekilde hem Avrupa'da hem Orta Doğu'da ciddi şirket ortaklıkları, ciddi şirket alımlarını da şu anda inceliyoruz. Yani yılbaşına kadar bunlardan en azından bir tanesini gerçekleştireceğimize inanıyoruz.' dedi.

Halka açılma planları olup olmadığı sorusu üzerine Çetin, 'Her teknoloji şirketi gibi bizim de halka açılma planımız var ama acelemiz yok, halka açık olmanın verdiği avantajların da farkındayız ama acelemiz yok. Biz özellikle uluslararası büyümemize odaklanmak istiyoruz. Halka arzımızı yaptığımızda Türkiye ve Avrupa'nın en büyük e-ticaret şirketi olarak halka arz yapmak istiyoruz, hedefimiz o.' diye konuştu.

Çetin, yurt dışı pazarlara, en güçlü oldukları alan olan moda kategorisi ile girdiklerini, zaman içinde Türkiye'deki gibi bir ürün çeşitliliğini yurt dışında da sunacaklarını söyledi.

- 'PAZAR YERLERİNİN YURT DIŞINDA BÜYÜMESİNİ DESTEKLEMESİ KRİTİK'

Çağlayan Çetin, bir soru üzerine, e-ticaret yasası hazırlıklarına ilişkin, 'Ticaret Bakanlığının e-ticaret yasa tasarısı hazırlığından haberdarız ancak yasa henüz görüşe açılmadığından detaylı yorum yapmam doğru olmaz. Ülkemizin ihracatta katma değeri ve döviz gelirlerini artırması için e-ihracat çok önemli bir fırsat. Mevzuatımızın yüzbinlerce işletmenin e-ticaret yapmasına imkan veren pazar yerlerinin yurt dışında büyümesini desteklemesinin, e-ihracatın gelişimi için de kritik olduğunu düşünüyoruz.' ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar

Hasan Almanya ya mobilya gönderiliyor mu