TOKİ'den ev almak mantıklı mı, ev alanların yorumları nasıl, alanlar ne diyor?

TOKİ'den ev almak mantıklı mı, ev alanların yorumları nasıl, alanlar ne diyor? En çok merak edilen konu ise TOKİ'den konut mantıklı mı, avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularının cevaplarıdır. Bu konuyu en iyi TOKİ'den ev alanlar bilir. Biz de sizler için TOKİ'den ev alan birine sorduk

Google Haberlere Abone ol
TOKİ'den ev almak mantıklı mı, ev alanların yorum

TOKİ'den ev almak mantıklı mı, ev alanların yorumları nasıl, alanlar ne diyor, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Taksitlerinin sabit olmadığı, sürekli arttığı iddiaları doğru mu, bankadan kredi çekerek ev almak mı yoksa TOKİ'den ev almak mı daha mantıklı? Sizin için TOKİ'den ev alanlar konuştuk. Sizlere özel açıklamalarda bulunan TOKİ'den ev alanlar, avantajlarını ve dezavantajlarını tek tek anlattı. 

TOKİ tarafından ilan edilen "İlk Evim" sosyal konut projesi kapsamında ilk etapta 250 bin olmak üzere toplamda 500 bin konut 5 yıl içerisinde yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek. 

Türkiye genelinde şu ana kadar 1 milyon 200 bine yakın konut inşa ederek hak sahiplerine teslim eden TOKİ'nin bu özelliği vatandaşa güven verdiği için bu son başvuruya en az 3,5 milyon kişi başvuruda bulundu. 250 bin konut için 3,5 milyon başvuru büyük bir rakamdır. Bu da vatandaşın TOKİ'den ev almak için hiç tereddüt etmediğini ortaya koyuyor. 

Yapılan evler 2+1 ve 3+1 odalar şeklinde olacak. 2+1 evler 600 bin liradan, 3+1'ler ise 800 bin liradan satılıyor. Fiyatlara bakıldığında şu anda piyasanın çok çok altında bir fiyat olduğu görülüyor. 

Ödeme seçenekleri ise 240 ay vadeli olacak. Taksitler 2 bin 230 liradan başlıyor. Bu da asgari ücretin yarısına denk gelen bir rakam. Durum böyle olunca vatandaşın ilgisi de yoğun oldu. 

Peki, TOKİ'den ev almak konusunda bazılarını tereddüde düşüren konu nedir?

Aslında TOKİ'den konut almanın hiçbir tereddüdü olmamalı; ancak "Sürekli artan taksitler" şeklindeki yaygın düşünce TOKİ'den ev almayı düşünenlerde tereddüt oluşturuyor. 

Peki, işin aslı nedir, taksitler gerçekten sürekli artıyor mu? TOKİ'den konut alanlar ne diyor? 

Bu konuda TOKİ'den konut alan vatandaşlardan Mikail Bozoba, 2008 yılında TOKİ'den orta gelir grubundan ev aldıklarını ve gayet de memnun kaldıklarını söyledi.

TOKİ'den ev almak mantıklı mı, avantajları ve dezavantajları nelerdir?
TOKİ'den ev almak mantıklı mı, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 

Artan taksitler konusunu ise hiçbir şekilde sorun yapmadıklarını belirten Bozoba TOKİ'den aldıkları evi de örnek göstererek şunları söyledi: 

"Biz daireyi aldığımızda 20 bin lira peşin vermiştik. Taksitlerimiz de ortalama bir memur maaşının üçte biri kadardı. Bize sözleşme imzalama aşamasında taksitlerin her yıl memur maaşına zam geldiği oranda artacağı söylendi. Biz de kabul ettik. Maaşlara zam geldiğinde artacaksa bizim için sorun yok dedik. Uzun yıllar enflasyon düşük oranlarda kaldığı için taksitlere gelem zamları fark etmedik bile. Atıyorum 400 liradan başlayan taksitler 5 yılın sonunda hala 550 lira civarında bir şeydi. Bunun nedeni bazı yıllarda hiçbir şekilde zam yapılmamasıydı. Taksitlerin artması gayet normal. Çünkü bu faize bulaşmak istemeyen faizsiz ev almak iseteyen vatandaşların da rahatlıkla başvuru yapabildikleri bir sistemdir. Sonuçta ülkede enflasyon artışı olduğu zaman senin ödemen gereken de artmalı; alman gereken de artmalı. 

Ayrıca TOKİ'nin şöyle bir güzelliği var. Her yıl yılda iki kez yüzde 20 indirim kampanyası başlatılır. Biz de zaten o kampanyaların birinden faydalanarak borcumuzu toplu şekilde kapattık. Örneğin kalan borcunuz ne kadar 50 bin lira diyelim. TOKİ size 40 bin lira verin borcunuzu kapatalım, diyor. Haliyle bu da bizim için cazip geldi, bankadan kredi çekerek hepsini kapattık.

Yani TOKİ'den ev almak benim kanaatime göre herkese nasip olmuyor. Fırsatınız veya imkanınız varsa hemen alın. Hiç düşünmeye bile gerek yok. Şu anda bildiğim kadarıyla fiyatlar 600 bin lira falan açıklanmış. Bir bankadan 600 bin liralık ev için kredi çeksen en az iki katı da faiz alıyorlar. Bankaların taksitleri sabit gibi görünüyor ama en başında zaten çok afedersiniz geçiriyorlar. Restoranlardaki self servis gibi. Önden yemeğin parasını peşin peşin alıyor. Sonra hiç farkına bile varmıyorsun."


 

Yorumlar