TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açıklıyor

TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor, sosyal konut projesinden ev almak isteyenler ilk başvuruyu ne zaman yapabilecekler? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini açıklıyor. Asgari ücretliler bile bu projede ev sahibi olabilecekler.

Google Haberlere Abone ol
Gözler Erdoğan'ın yapacağı açıklamada

TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor, TOKİ tarafından yapılacak ve yarın açıklanması beklenen sosyal konut projesinden ev almak isteyenler ilk başvuruyu ne zaman yapabilecekler?

Ev sahibi olmak isteyenlerin uzun zamandır merakla bekledikleri gün geldi. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin açıklanmasında sona gelindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini bugün açıklıyor. 

Açıklanacak sosyal konut projesiyle en az 250 bin konut yapımı için seferberlik başlatılacağı belirtiliyor.

Yeni sosyal konutların başlaması her açıdan ekonomiye can simidi gibi olacak. Çünkü ortalama 360 milyar liralık bir kaynak aktarıldığı belirtiliyor. Bunun piyasada ortalama 1,5 trilyon liralık bir ekonomik hareketliliğe vesile olacağı belirtiliyor. Peki, bu büyük projeden ev almak isteyenler TOKİ başvuruları için ne zaman işlem yapabilecek? İşte detaylar: 

TOKİ uygun fiyatlı konut için başvurular 13 Eylül 2022 tarihinde başlayacak. Başvuruda geri sayım devam ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Bakan Murat Kurum, başvuru saatini kamuoyuna duyurdu.

"Yuva kuran liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan’ın 13 Eylül saat 14.00'te açıklayacağı müjdelerle;

Türkiye güçlü aileleriyle yükselecek." ifadeleri ile bir video paylaşan Bakan Kurum şunları söyledi:

"2002 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ev sahibi olmayan yeni yuvasına kavuşmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayacak sözünden hareketle başlayan sosyal konut seferberliği, bugün tam 1 milyon 170 bin sayısına ulaştı. Yarım asra varan tecrübe ile TOKİ, 100 binlerce ailemizi yeni yuvalarına kavuşturdu. Şimdi 13 Eylül salı itibarıyla çok daha büyük bir adım atarak Cumhuriyet Tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz.

Gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, şehit ve gazi yakınlarına yeni yuvalar armağan etmenin, yeni işyeri kazandırmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız. Sayın Cumhurbaşkanının müjdeleri ile aziz milletimiz yeni yuvalarına kavuşacak yeni istihdam alanları oluşacak. Milli ekonomimiz daha da güçlenecek. Türkiye mutlu aileleri ile yükselecek. 13 Eylül Salı saat 14.00'da yüz binlerce ailemizin yeni yuvalarına kavuşma heyecanını hep birlikte paylaşalım. "

BAŞVURU ŞARTLARI

Konut başvuru şartları şu şekilde olacak:

- T.C. vatandaşı olması.

- Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması.

 - Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması;

- TOKİ'den daha önce ev sahibi olmama.

- İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL, yurt genelinde 14.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç) gerekiyor.

- Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılacak.

- Başvuruları yapacak vatandaşların 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

 - Genç kategorisine .../09/1991 tarihinden sonra doğan vatandaşlar müracaat edebilecek.

Başvuru ekranı 13 Eylül'de açılacak. Saat 14.00'da açıklama yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut başvurularını başlatacak.


 

Yorumlar