TOKİ adını kullanarak tapu dolandırıcılığı yapanlara dikkat

TOKİ adını kullanarak vatandaşlardan tapu karşılığında para isteyen dolandırıcılar konusunda uyarı geldi. TOKİ'den yapılan açıklamada dolandırıcılara karşı uyanık olunması istendi.

Google Haberlere Abone ol

TOKİ adını kullanarak vatandaşın hayalleriyle oynayan dolandırıcılar piyasada endişe kaynağı olmaya başladı. 

İddiaya göre TOKİ adına vatandaşlara mesaj atan dolandırıcılar "TOKİ Tapu Harcı" adı altında bir para yatırmalarını istedikleri ortaya çıktı. 

Vatandaştan 2 bin ile 1.900 TL para isteyen kişilerin TOKİ ile alakalarının olmadığı, dolandırıcı oldukları öğrenildi. 

Konuyla ilgili TOKİ'den de bugün bir açıklama geldi.

TOKİ'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) ismi kullanılarak sms gönderimi veya vatandaşlarımız aranarak “TOKİ TAPU HARCI adı altında Akbank’ta açılan IBAN numarasına 2.000 TL ve 1.900 TL para yatırılması talep edildiği” şeklinde “sahtecilik ve dolandırıcılık” girişimlerinde bulunulduğu bilgisi edinilmiştir.

TOKİ tarafından satışa sunulan konutların ve idaremiz mülkiyetinde bulunan taşınmazlara ait, tapu devir iş ve işlemleri ile ilgili olarak tek yetkili temerküz banka şubeleri (Borç ilişiği devam eden/biten) aracılığı ile yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, idaremizin internet sayfası (www.toki.gov.tr), çağrı merkezi (444 86 54), kurumsal sosyal medya hesapları ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları gerekmektedir.

Ayrıca, sahtecilik ve dolandırıcılık girişiminde bulunan kişiler hakkında yasal süreç başlatılacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

 

Yorumlar