TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı?

TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı veya bu yönde alınan bir karar söz konusu mu? TikTok kullanıcıları uygulamanın Türkiye'deki resmi durumunu, kapanıp kapanmayacağı konusunu merak ediyor. İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı veya TikTok ile ilgili herhangi bir kapatma, yasaklama kararı var mı? Son dönemlerde bazı TikTok kullancıları arasında merakla sorulan ve giderek yayılan bir söylenti halini alan TikTok kapanıyor mu sorusunun cevabını sizler için araştırdık, derlemeleri sizlere sunuyoruz. 

TikTok Türkiye'nin kapanma iddialarının altında yatan temel neden, yapılan sosyal medya düzenlemesi geliyor.

Konuyu yakından takip edenlerin bildiği gibi Türkiye sosyal medya düzenlemesi yaparak bütün şirketlerden Türkiye temsilciliği açmalarını talep etmişti. 

Türkiye'nin sosyal medya şirketlerine tanıdığı sürenin sonunda hemen hemen bütün sosyal medya şirketleri talep edilen yasal şartları yerine getirerek Türkiye'de temsilcilik açmıştı. 

Türkiye, Twitter, Facebook, Instagram, Periscope gibi sosyal medya devlerine cezada üçüncü aşamaya hazırlanırken, Youtube’un ardından TikTok da Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, yapılan görüşmelerin ardından TikTok’un Temsilci atayacağını Twitter üzerinden duyurdu. Sayan, diğer sosyal ağ sağlayıcılarından da aynı hassasiyeti beklediklerini bir kez daha tekrarladı. Youtube, 16 Aralık’ta Türkiye’ye temsilci atayacağını bildirmişti. TikTok ve Youtube 20 Ocak’a kadar temsilci atarlarsa, kendilerine kesilen 40 milyon liralık cezanın yüzde 25’ini yani 10 milyon lirasını ödemeleri yeterli olacak. 20 Aralık’tan sonra temsilci atamayan tüm sosyal ağlar için üçüncü olarak Türk şirketlerin bunlara reklam vermeme cezası devreye girecek. Türkiye’ye resmi olarak temsilci atayan Rusya’nın Facebook’u olarak tanınan VK’nin ardından TikTok ve Youtube da temsilci bulundurursa diğerlerinin kaybedeceği Türk şirket reklamları bu üç ağ arasında paylaşılmış olacak. BTK yetkilileri, “Temsilci atayan reklam pastasından büyük payı alma fırsatı bulacak” diyerek sosyal medya devlerine mesaj verdiler.

İnternet Yayınları Yasası gereği sosyal medya devleri Facebook, Instagram grubu ile Twitter gibi günlük kullanıcı sayısı 1 milyonunun üzerindeki şirketlerin Türkiye’de temsilci atamaları zorunluluğuna ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararı 2 Ekim’de yürürlüğe girmiş, kendilerine verilen süre de 1 Kasım’da dolmuştu. BTK, temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, Linkedin ve Dailymotion’a ilk bir ay için 10 milyon, 10 Aralık’ta dolan ikinci bir aylık sürede de atamadıkları için 30 milyon lira ceza kesti. 20 Ocak’a kadar temsilci atamayan ağlara BTK Başkanı kararıyla Türk şirketlerin reklam vermesi yasaklanacak. Bu şirketlere para transferi yapılamayacak ve karar Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Reklam yasak kararının ardından 3 ay içinde yine temsilci atanmazsa BTK başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Hakim, bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması kararı verebilecek. Hakim kararı bildirimden itibaren derhal ve en geç 4 saat içinde yerine getirilecek.

Özetlersek, TikTok Türkiye'ye temsilci ataması gerçekleştirdiği için şimdilik herhangi bir yaptırımla karşı karşıya değil.


 

 

Yorumlar

Seher Bence bu tiktok kapansın kimsede akıl birakmadi saçma sapan şeyler herkes özeline kadar paylaşıyor herkesi biri bir yerde otursa alıp gizliden paylaşıyorlar mahremiyet diye birşey kalmamış yazık ya böyle insanlara tiktok rezilikten başka bişey değil eşlerin bile ayrılma sebebi oluyo lütfen kapansın
Gül Bence tiktok türkiyede yasaklansın tamamen kapansın gençler küçücük çocuklar bile kendilerini aşırı kaptırmıslar zaten çok saçma bir uygulama .