Tarihte bugün veya tarihte 22 Temmuz günü neler oldu, hangi olaylar yaşandı?

Tarihte bugün veya tarihte 22 Temmuz günü yaşanan olaylar arasında, Kıbrıs'ta ateşkesin sağlanması, Osmanlı'nın Belgrad kapılarına dayanması, Sevr Antlaşması'nın İttihat ve Terakki hükümeti tarafından kabul edilmesi gibi hadiseler bulunuyor

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün veya tarihte 22 Temmuz günü yaşanan önemli olaylar arasında Osmanlı'nın Viyana kuşatmasının habercisi olan Belgrad kuşatmasını başlatması, Kıbrıs'ta ateşkes sağlanması, Damat Ferit Paşa hükümetinin Sevr Antlaşmasını kabul etmesi gibi hadiseler bulunuyor.

Tarihte 22 Temmuz günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle:

Kıbrıs’ta Ateşkes Sağlandı (1974)

Kıbrıs’ta gerçekleştirilen darbeyi kabul etmeyen Türkiye bu konuda ki diplomatik girişimlerinin sonuçsuz kalması üzerine 20 Temmuz 1974 tarihinde garantörlük hakkına dayanarak Kıbrıs Barış Harekatını başlattı. Türkiye’nin amacı Kıbrıs’ta anayasa düzenini tekrar kurarak barış ortamını tesis etmekti. Aynı gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Taraflara ateşkes çağrısında bulunuldu. Yunanistan’ın koşulsuz olarak ateşkesi kabul etmesi üzerine 22 Temmuz 1974 tarihinde ateşkes sağlandı.

Kurum Han Bizans Ordusunu İmparatoru İle İmha Etti (811)

Bulgar Türkleri bugünki Bulgaristan’ı Bizanslıların elinden alarak yerleştiler. Bizans İmparatoru I.Nikeforos Bulgarları ani bir baskın ile yok etmek istedi. Ancak 22 Temmuz 811 tarihinde Bulgar hükümdarı Kurum Han’a yenildi ve ordusu ile birlikte kendi hayatını da kaybetti. Tuna Bulgarları adını verilen Bugünki Bulgaristan Bulgarları bir süre sonra Hıristiyanlığı kabul ederek Slavlaşıp milli kimliklerini de kaybettiler.

İvaz Mehmet Paşa Avusturya Ordusunu Perişan Etti (1738)

Osmanlı Devleti 1736-1739 savaşında hem Rusya hem de Avusturya ile başarı ile mücadele etti. Sadrazam İvaz Mehmet Paşa 22 Temmuz 1738 tarihinde üzerine gelen Mareşel Von Wallis komutasında ki 100 bin kişiden oluşan Avusturya ordusunu Belgrat yakınlarında Hisarcık’ta perişan etti. Avusturyalılar ağır kayıp vererek çekilmek zorunda kaldılar.

Fransızlar Kuzey Afrika Genel Valiliğini Kurdular (1834)

Fransızlar 1830 yılında Cezayir’i işgal etmişlerdi. Cezayir’e yerleşmek isteyen Fransa 22 Temmuz 1834 tarihinde Fransız Kuzey Afrika Valiliğini kurdular. Cezayirlilerin direnişini kırmak ve bağımsızlık isteklerini bastırmak için askeri, siyasi, dini, kültürel ve ekonomik her türlü baskı yöntemini en acımasız şekilde uyguladılar.

Damat Ferit Paşa Sevr Antlaşmasının Kabul Edilmesi Kararını Kabul Ettirdi (1920)

İtalya’nın Saint Remo kentinde İtilaf Devletleri tarafından tek taraflı olarak hazırlanan Sevr Antlaşmasının şartları Osmanlı Devletine kabul etmesi için sunulmuştu. Saltanat şurası adı verilen bir kurulda görüşülen maddelerin Damat Ferit Paşa’nın çabaları ile 22 Temmuz 1920 tarihinde kabul edilmesine karar verildi. Sevr Antlaşmasının imzası için Paris’e heyet gönderilmesine karar verildi.

Disk Başkanı Kemal Türkler Öldürüldü (1980)

 DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler 22 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucu evinin önünde öldürüldü.

TARİHTE 22 TEMMUZ GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1298 - Falkirk Savaşı - İskoç Komutan William Wallace, Britanya Kralı I.Edward'a yenildi.

1456 - Belgrad Kuşatması - Macar komutan János Hunyadi, Osmanlı Padişahı II. Mehmed'i yendi.

1875 - Ekinci gazetesinin ilk sayısı basıldı.

1909 - 1879 yılında kurulan Zaptiye Nezareti kapatılarak, İstanbul Vilayeti ve Emniyet Umumiye Müdüriyeti Teşkilatına dair kanun kabul edildi ve Dahiliye nezaretine bağlı Emniyet Umumiye Müdürlüğü kuruldu.

1931 - İthalat sınırlamaları sistemine ilişkin kanun TBMM'de kabul edildi.

1933 - Wiley Post, Dünya etrafında uçakla tek başına dolaşan ilk insan oldu. 15.596 millik yolculuğu 7 gün, 18 saat, 45 dakika sürdü.

1946 - Kudüs'te İngiliz yönetiminin karargâh olarak kullandığı King David Hoteli bombalandı: 90 kişi öldü.

1946 - DSÖ Anayasası 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalandı.

1948 - 16 yaşından küçük çocukların ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaklandı.

1953 - TCDD işletmesi kanunu kabul edildi.

1961 - Barzani aşiretlerinin baskılarına dayanamayan 800 Türk, Irak sınırını aşarak Türkiye'ye iltica etti. Gelenler Hakkâri'nin Benekli yaylasına yerleştirildi ve kendilerine uçakla yiyecek maddesi atıldı. Göç daha sonraki günlerde de sürdü.

1964 - Türkiye, İran, Pakistan arasında Kalkınma İçin Bölgesel İşbirliği Örgütü (RCD) kuruldu.

1965 - Millî İstihbarat Teşkilatı kuruluş kanunu kabul edildi.

1967 - Adapazarı ve Mudurnu'da gece saatlerinde meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremde 173 kişi öldü, 1.078 ev hasar gördü.

1974 - Kıbrıs Harekâtı: İkinci çıkartma birliği olan 39. Türk Tümeni, Kıbrıs'a çıktı ve havadan inmiş olan birliklerle birleşti. Saat 17:00’de ateşkes ilan edildi. Türk birlikleri, Lapta-Girne-Lefkoşa üçgeni içerisinde Cenevre Görüşmeleri’nin sonucunu beklemeye başladı.

1980 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) eski Başkanı ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler öldürüldü.

1998 - Türkiye, AB politikasının özünü oluşturacak şekilde hazırlamış olduğu "Türkiye AB ilişkilerini Geliştirme Stratejisi" başlıklı raporunu bir nota eşliğinde, AB Komisyonu ve dönem başkanlığına (Konseye) gönderdi.

1992 - Kolombiyalı uyuşturucu taciri Pablo Escobar, Medellin yakınlarındaki lüks hapishaneden kaçtı.

2002 - İsrail, Hamas'ın silahlı birlikler komutanı Salah Shahade ve 14 sivili öldürdü.

2002 - DSP’den istifalar, Meclis’te de temsil edilen yeni bir parti oluşumuna dönüştü. Yeni Türkiye Partisi, İsmail Cem’in genel başkanlığında 63 milletvekilinin katılımıyla kuruldu.

2003 - Fransa'daki Eyfel Kulesi'nde yangın çıktı.

2003 - Özel güçler desteğindeki ABD birliklerinin Musul'da gerçekleştirdiği bombalamada, Saddam Hüseyin'in oğulları Uday Hüseyin, Kusay Hüseyin, Kusay'ın 14 yaşındaki oğlu ve bir koruma görevlisi öldürüldü.

2004 - Pamukova tren kazası gerçekleşti. Sakarya’nın Pamukova ilçesi sınırlarında Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren aşırı hızdan dolayı raydan çıkarak, toplam 230 yolcudan 41 kişinin ölümüne, 89 kişinin de yaralanmasına sebep oldu.

2007 - Türkiye genel seçimleri yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi, % 46,66 oy oranı ile 341 milletvekili çıkardı ve tekrar tek başına iktidar oldu.

2008 - Bosna Savaş Suçlusu Radovan Karadzic Sırbistan'da yakalandı.

2015 - 2015 Ceylanpınar saldırısı gerçekleştirildi.

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar